Češi podporují členství své země v EU méně než Slováci a Maďaři, naopak nejnižší podpora NATO je ze zmiňovaných tří středoevropských zemí na Slovensku. Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění, které si objednala slovenská nevládní organizace Globsec policy Institute a jejichž výsledky dnes zveřejnila.

V Česku ve srovnání se Slovenskem a Maďarskem důvěřuje tradičním médiím nejméně občanů, vyplývá rovněž z průzkumu.

Členství v EU označilo v České republice za dobrou věc 32 procent respondentů, zatímco ve zbylých dvou zkoumaných zemích stejný názor vyslovila shodně více než polovina dotazovaných. Negativní názor na EU mělo 24 procent Čechů, na Slovensku to bylo 14 procent a v Maďarsku pouze 8 procent respondentů.

Naopak členství NATO podporuje podle průzkumu nejméně obyvatel na Slovensku, a to 30 procent. V Česku to bylo 44 procent a v Maďarsku 47 procent.

„Česká republika je nejvíce euroskeptickou ze zkoumaných zemí. Zároveň ovšem Češi podporují prozápadní orientaci své země a vidí členství v NATO pozitivně,“ uvedli autoři projektu.

Z průzkumů veřejného mínění také vyplývá, že jen zlomek obyvatel zmiňované trojice států podporuje proruskou orientaci své země.

Podle šetření však většina Čechů i Slováků a 39 procent Maďarů vnímá negativně také roli Spojených států v Evropě.

Většina obyvatel všech tří zkoumaných zemí sice důvěřuje tradičním médiím, v Česku je ale nejvíce zastánců (24 procent respondentů) alternativních médií, z nichž některé jsou podle institutu nástrojem pro šíření dezinformací.

„Situace v České republice týkající se vlivu dezinformačních kampaní a proruských médií je asi nejvážnější v celém regionu střední Evropy,“ uvedl Jakub Janda z nevládní organizace Evropské hodnoty, která se na projektu podílela.

Podle institutu Globsec je potřeba, aby země například uznaly existenci problému ruské propagandy, dále vypracovaly komunikační strategii na obranu a prosazování hodnot či přizpůsobily vzdělávací systém na ochranu mladé generace před informační válkou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner