Česká armáda se zúčastní jednoho z největších cvičení v novodobé historii NATO. Řešení krizového scénáře mimo území NATO bude nacvičovat ve Španělsku, Portugalsku a v Itálii asi 36.000 vojáků z více než 30 zemí. Do operace se zapojí vzdušné, pozemní i námořní síly Aliance. Česká armáda na cvičení Trident Juncture 2015 vyšle více než 200 vojáků, řekl ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Do Španělska se už vydalo 75 vojáků z 22. základny vrtulníkového letectva se čtyřmi vrtulníky Mi-171š. Na španělské letecké základně Zaragoza budou působit až do 10. listopadu.

Přeprava pětasedmdesáti vojáků z vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou, letecké techniky a materiálu byla naplánována jak po zemi, tak vzduchem. Pozemní konvoj vyrazil s osobními věcmi, technickým a logistickým materiálem už 7. října. Tři vrtulníky ve stejný den přeletěly do Pardubic, odkud je přepravil transportní letoun AN-124 Ruslan. Jedna posádka na cvičení odletěla „po vlastní ose“. Zbylé vojáky do země přepravil armádní airbus.

První, velitelská část cvičení Trident Juncture začala na začátku října. Samotné cvičení je naplánováno od 21. října do 6. listopadu. Cvičit se bude v 16 oblastech včetně moře. Za českou armádu se cvičení zúčastní týmy z pozemních, vzdušných i speciálních sil. Kromě „vrtulníkářů“ také piloti L-159, specialisté z Prostějova a další jednotky.

V rámci cvičení Trident Juncture 2015 bude dokončena národní certifikace české taktické letecké jednotky pro speciální operace známé pod zkratkou SOATU (Special Operations Air Task Unit) určené pro NATO Response Force 2016 (Síly rychlé reakce NATO). Dalším cílem je procvičit nasazení a stažení této jednotky a její působení v mezinárodním prostředí. Vrtulníkovou jednotku čeká denní i noční létání včetně ostrých střeleb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner