Bohatě zdobený několikapatrový perníkový výtvor připravila jako dar pro britskou královnu Alžbětu II. k jejím devadesátinám učitelka Jaroslava Londová ze Stření odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Pomáhala jí její dcera a žačka. Učitelka již dříve poslala perníkové dary vévodovi a vévodkyni z Cambridge Williamovi a Kate u příležitosti jejich svatby i ke křtinám jejich dětí.

„Před pěti lety, kdy se začala šířit informace o připravované svatbě, tak jsem byla mimořádně nadšená. To mě tak chytilo za srdce, že jsem se rozhodla, že i ke křtinám, které potom následovaly, pošleme. Takže oba dva potomci dostali od nás perníkový dar. Poslední připravovaný královně, to už byla třešinka, to mi i manžel řekl, že bych nemohla udělat, abych jí ten perník nevytvořila,“ řekla dnes Londová ČTK.

Nad výtvorem pro královnu cukrářka přemýšlela rok, řekla Deníku. „Nemohla jsem se dopátrat exkluzivního tvaru. Královně jsme chtěly vytvořit něco zvláštního. Dcera mě neustále přemlouvala, abych dala tvar hvězdy, tu jsem nakonec použila. Moje myšlenka byla dát královně srdce, do hvězdy jsem nakonec zakomponovala srdíčka malá. Poslední část je květ, s ním mi pomáhala žačka,“ uvedla Londová. Spodní díl tvoří velký květ.

ČTK/Glück Dalibor

Zejména zdobení perníku, při kterém se vytváří jemné a husté linie a různé ozdoby, vyžaduje velkou trpělivost. „V konečné fázi jsme na tom pracovaly 14 dnů, ale příprava, pečení, rozkreslování, trénování, trvala měsíc,“ řekla cukrářka, která zvládla zdobit jen asi dvě nebo tři hodiny denně, poté jsou oči již unavené. Těsto peče podle osvědčeného receptu. „Je v něm hodně medu, s těstem se musí hrát, doslova se mazlit,“ uvedla.

Pokud perník nebude vystaven vlhkosti, vydrží i několik let. Londová nemá informace o tom, co se s jejími předchozími výtvory událo. „Byla bych ráda, kdyby se třeba vydražily v nějaké aukci na charitativní účely pro děti. Odezva však vždy byla děkovným dopisem s osobním poděkováním za mimořádnou práci,“ řekla cukrářka.

Dar královně ze Vsetína odejde dnes, podle Londové je řádně zabalen a zajištěn, aby cestu zvládl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner