Česká diplomacie intenzivně jedná o případu Čecha zadrženého v Súdánu. Sdělila to mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Konkrétní informace o případu ministerstvo nechce sdělovat. Podle zdroje ČTK obeznámeného s případem je snahou české diplomacie dostat muže do České republiky.

Ministerstvo případ řeší přibližně čtvrt roku. Podle Lagronové se vedou intenzivní jednání na několika frontách. Kromě vzájemné komunikace ministerstev se věci věnuje také súdánský velvyslanec v Praze. Přímo na místě působí budoucí český honorární konzul. „Pomáhá nám i zastupitelský úřad v Káhiře a využíváme také zastoupení Evropské unie v Súdánu,“ doplnila Lagronová. Cílem diplomatů je podle zdroje ČTK domluvit přesun Petra Jaška zpátky do Česka.

V súdánském vězení Jaška několikrát navštívil pracovník českého ministerstva.“Donesl mu nějaké věci a vitamíny. Situaci celkem zvládá, je v pořádku,“ sdělila Lagronová. Ministerstvo Jaškovi nabízí, že mu na místě zprostředkuje právníka. Tuto formu pomoci vězněný misionář zatím nepřijal.

Dvaapadesátiletý Jašek je v súdánském vězení od začátku prosince, jako první o jeho zadržení informoval deník Mladá Fronta Dnes. Do Súdánu odjel pomáhat tamním křesťanům a nebyla to jeho první cesta do rizikové oblasti. Bylo proti němu vzneseno několik závažných obvinění, která ovšem nesouvisí s jeho misionářskou činností. Jedním z nich je podle zdroje ČTK nelegální překročení hranice mezi Súdánem a Jižním Súdánem.

Pokud se nepodaří Jaška dostat do Česka, čeká ho soud. Pravděpodobně by se měl odehrát v průběhu března. Podle informací ČTK Jaškovi nehrozí trest smrti. Vzhledem k tomu, že součástí súdánského právního řádu jsou i prvky islámského práva šaría a křesťané tam čelí tvrdému útlaku, lze očekávat, že trest bude přísný.

MF Dnes uvedla, že Jašek v Súdánu natáčel svědectví o pronásledování křesťanů. Klíčovým důkazem proti němu má být videonahrávka, na níž popálený muž mluví o násilnostech muslimů vůči křesťanům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner