Meziroční růst české ekonomiky v letošním 1. čtvrtletí zpomalil na 4,5 až pět procent a mezičtvrtletní růst na 0,7 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. V loňském čtvrtém čtvrtletí činil meziroční růst HDP 5,5 procenta a mezičtvrtletní 0,8 procenta. Růst byl letos tažen asi hlavně domácí poptávkou, zejména silnou spotřebou domácností. Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP v úterý.

Růst v prvním čtvrtletí vykáže zpomalení třeba podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška. „Se zpomalováním ekonomiky nezůstane Česko osamoceno, k podobnému vývoji dochází nebo se očekává ve větší části Evropy,“ uvedl.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že se bude patrně jednat o nejvyšší meziroční růst v letošním roce. „V dalších čtvrtletích bude již meziroční dynamika velmi pravděpodobně slabší a bude se pohybovat mezi třemi až čtyřmi procenty. To však nic nemění na tom, že vývoj tuzemské ekonomiky zůstává příznivý,“ uvedl.

„Česká ekonomika vstoupila do nového roku pravou nohou. Meziroční růst vykáže pět procent po výjimečných 5,5 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. Za tímto zpomalením stojí silná srovnávací základna,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner