Praha 11. února (ČTK) – Nadpoloviční většina poslanců připojila podpis pod předlohu o dvou nových významných dnech, které se vážou k událostem druhé světové války. Novela o státních svátcích by připomněla vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince a druhý odboj, jenž by připadl na den posledního boje českých parašutistů, kteří našli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha úkryt v pražském pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje.

Návrh, za nímž stojí sociální demokraté Robin Böhnisch a Karel Černý, podepsal celkem 101 poslanec ze všech klubů, tedy ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09 a Starostů, ODS, KDU-ČSL a Úsvitu. Podpořili ho i nezařazení členové hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Novela se zařadí k předlohám s největším počtem podpisů. Sněmovní pamětník, poslanec ODS Marek Benda ČTK sdělil, že v minulosti předlohy s obdobnou podporou, tedy s více než stovkou signatářů, podávány byly. Rovněž se nesly i v podobném významovém rázu.

Novela předpokládá, že v seznamu významných dnů přibude 9. březen jako Vyhlazení terezínského rodinného tábora v Auschwitz II-Birkenau a 18. červen jako Den hrdinů druhého odboje. Významné dny mají spíše symbolický charakter. Na rozdíl od státních a jiných svátků jsou běžnými pracovními dny, pokud nepřipadají na víkend.

Předkladatelé navrhují, aby Sněmovna předlohu schválila zrychleně už v prvním čtení. Nejprve ji ale posoudí vláda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner