Lusaka/Praha 2. května (ČTK) – Česká republika otevřela velvyslanectví v Zambii. Velvyslanec Radek Rubeš předal 26. dubna pověřovací listiny do rukou zambijského prezidenta Edgara Lungu, oznámil dnes Černínský palác. Podle něj má nový zastupitelský úřad sloužit k posílení spolupráce mezi oběma zeměmi.

Slavnostního otevření se zúčastnili představitelé zambijského ministerstva zahraničí, členové diplomatického sboru v Zambii, čeští krajané a také ministr zemědělství Marian Jurečka.

O tom, že bude v zambijské metropoli Lusace otevřen zastupitelský úřad, rozhodl loni v prosinci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jako důvod byl uveden zájem České republiky a Zambie o posílení politických a ekonomických vztahů, ale také spolupráce v rozvojové oblasti.

Rozvojová pomoc zahrnuje projekty, jejichž cílem je vymýtit chudobu a zlepšit životní podmínky v ohrožených regionech. Součástí jsou i stipendia pro studenty z vybraných zemí na českých vysokých školách nebo humanitární pomoc.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner