Některé české rodiny dnes usednou k nedělnímu obědu s rodinami přistěhovalců. Projekt s názvem Rodina od vedle pořádá spolek Slovo 21, letos se koná 14. ročník. Akce má přispět k odbourávání předsudků a hladší integraci cizinců. Češi a lidé ze zahraničí spolu při setkání mluví česky.

„Rodiny se snažíme spárovat podle věku, koníčků a zájmů, jazyků a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru,“ uvedla vedoucí projektu Ljiljana Batovanja.

Podle pořadatelů se Češi a cizinci setkávají často i po akci, z mnohých účastníků nedělního oběda se stali přátelé. Od roku 2004, kdy se akce konala poprvé, společně stolovalo přes 1400 rodin.

Organizátoři chtějí bourat bariéry a nedůvěru díky tradičním pokrmům a osobnímu setkání. Hostitelé i návštěvníci dostali od pořadatelů předem potřebné informace. Dozvěděli se třeba o stravovacích zvyklostech. Nemůže se tak stát, že by muslimové dostali na talíř vepřové a vegetariáni maso. Jednou z letošních českých hostitelek je herečka Ester Geislerová.

Projekt Rodina od vedle si před několika lety vysloužil ocenění rakouské nadace Unruhe. Za přínos pro integraci a lepší soužití od ní získal cenu SozialMarie. Český nápad se rozšířil i do ciziny. Nedělní obědy domácích a migrantů si vyzkoušely rodiny na Slovensku a Maltě, v Maďarsku, Itálii, Belgii, Portugalsku a Španělsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner