Bratislava 13. července (zpravodaj ČTK) – Demokratické strany v České republice to po nadcházejících volbách nebudou mít jednoduché. Vybírat budou ze dvou možností, a to vzdát se svého programu a vytvořit koalici proti hnutí ANO Andreje Babiše, nebo s ním spolupracovat. Napsal to dnes slovenský deník Sme. Hnutí ANO, dále KSČM, jakož i hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury zařadil mezi strany, které své partnery stáhnou ke dnu bez ohledu na úspěch případné koalice.

Babiš podle listu nezpochybňuje západní směřování země a navenek ani nezavádí diktaturu. Během čtyř let v podstatě dodržoval psané dohody, ale navzdory tomu je spolupráce s ním toxická, tvrdí list.

„Čtyři roky s ním můžete sedět u jednoho vládního stolu, ale neustále budete poslouchat, že jste součástí zkorumpovaného politického establishmentu, kterým opovrhuje. Všechny úspěchy bude přisuzovat sobě, neúspěchy svádět na koaliční partnery a pokus o diskusi označí za tlachání, které jen paralyzuje akceschopnost státu,“ pokračuje list.

Deník také napsal, že Babiš na koaliční partnery sbírá kompromitující materiály a neváhá je ve správný čas vypustit na veřejnost prostřednictvím medií, která ovládá. Tato média podle listu skandály ANO zmiňovat nebudou, a proto se navenek zdá, že vláda sice funguje, ale jen díky Babišovi.

„V těchto měsících na to doplácejí sociální demokraté, kteří jsou na pokraji historické porážky. Babišův toxin je sice ještě zcela nerozleptal, ale za čtyři roky jim ubral polovinu voličů. Pokračovaní takového vládnutí by je mohlo zcela pohřbít,“ dodal.

Okamura zase podle deníku přinesl do české politiky směs rasismu a blouznění o přímé demokracii, což je jen zástěrka toho, že jeho hnutí žádný program nemá.

Při hodnocení KSČM list napsal, že se stranou, která se nevzdává své totalitní minulosti, se zkrátka nespolupracuje. Nikdo nechce vést koaliční spory o to, zda má země vystoupit z NATO, což je hlavní bod zahraničněpolitického programu strany, píše slovenský deník.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner