Do České republiky dnes přijede konvoj amerických a britských vojáků. Do Polska, kde budou působit v rámci zvýšené přítomnosti sil NATO na východním křídle aliance, se z Německa přesune asi 550 vojáků s 125 kusy techniky.

Jádro konvoje budou tvořit američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí bude i padesátka Britů. Spojenečtí vojáci s sebou přivezou desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly. První vozidla by české hranice měla překročit v sobotu v Rozvadově kolem 09:00. Česko budou kvůli zamezení případných dopravních komplikací projíždět v sedmi částech v půlhodinových až hodinových rozestupech. Nocleh je naplánován v Jaselských kasárnách ve Staré Boleslavi, kam dojedou v odpoledních a ve večerních hodinách.

Českou republiku konvoj opustí v neděli. Na cestu se opět v několika částech bude vydávat od asi 07:00 a české území opustí v Náchodě během odpoledne.

Českem za poslední dva roky projely tři podobné konvoje. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu ozvala spousta hlasů odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner