Česko a Německo budou spolupracovat při začleňování cizinců do většinové společnosti. Na dnešní první schůzce pracovní skupiny pro migraci a integraci si experti z obou zemí vyměnili zkušenosti s různými způsoby integrace. Koordinátor skupiny za českou stranu, bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) po setkání řekl novinářům, že na úvodním jednání se mluvilo o konkrétních příkladech, jak pracovat na integraci ve vztahu k pracovnímu trhu nebo vzdělávání.

„Mluvili jsme například o tom, jak organizovat vzdělání a různé vzdělávací kurzy, nebo o přípravě podkladových materiálů,“ uvedl Špidla. Řeč byla také o tom, jak spolupracovat s cizinci, kteří už procesem integrace prošli.

Špidla poznamenal, že takových lidí je v České republice poměrně hodně. „Určitě je tu nejméně tři a půl tisíce Syřanů,“ uvedl. Tito lidé by podle něho mohli pomoct přicházejícím cizincům lépe se zorientovat v nové zemi a snáze pochopit odlišnosti.

Součástí práce s uprchlíky mimo hranice daného státu by podle koordinátora za Německo Michaela Rotha měly být také vzdělávací a informační kampaně. Německo se takto snažilo zlepšit informovanost lidí, kteří přicházeli ze zemí západního Balkánu.

Členové pracovní skupiny se shodli, že integrační snahy vyžadují silnou podporu ze strany Evropské unie. Nezbytné je podle nich také splnění politických závazků, které členské země dosud přijaly. Roth v této souvislosti poznamenal, že je nutné naplnit slib o dobrovolném rozmístění 160.000 migrantů ve státech osmadvacítky. Je to podle něj otázka důvěryhodnosti Evropské unie.

Špidla podotkl, že Česká republika je připravena splnit, co slíbila. Zatím ale neměla mnoho příležitostí, takzvané realokace uprchlíků totiž naplno nefungují. Podle materiálu českého ministerstva vnitra se v rámci realokací v Evropě do konce loňského roku povedlo rozmístit 259 uprchlíků i Itálie a Řecka. „Ve všem pracujeme na tom, aby se to splnilo, ale musí být k dispozici ti, kteří se mají realokovat,“ upozornil Špidla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner