Praha 29. července (ČTK) – Ministerstvo obrany by i během dalších 12 měsíců mělo pomáhat spolku Berkat s leteckým převážením humanitární a zdravotnické péče do Afghánistánu. Počítá s tím materiál, který resort předkládá vládě. Do země směřují oční rohovky určené k transplantacím, zdravotnické, hygienické a humanitární zásilky. Češi v roce 2005 v Afghánistánu provedli první transplantaci oční rohovky, od té doby bylo stejných zákroků vykonáno přibližně 280.

Obrana se spolkem Berkat spolupracuje na přepravě materiálu do Afghánistánu už od roku 2010. Do Kábulu byly dopraveny hlavně oční rohovky z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, které transplantují chudým Afgháncům tamní lékaři vyškolení českými oftalmology. V posledním roce bylo zákroků devět.

V rámci humanitární pomoci do Afghánistánu směřuje také oblečení, dětské boty, hračky, školní tašky, přikrývky a batohy. Doprava se uskutečňuje v případě, že jsou volné přepravní kapacity v armádních letadlech, která směřují do Afghánistánu kvůli udržování tamního českého kontingentu. Náklady na lety plně hradí ze své rozpočtové kapitoly obrana.

Afghánistán je dlouhodobě jednou z priorit české zahraniční, obranné a bezpečnostní politiky. V rámci mise Resolute Support pod vedením NATO se předpokládá česká účast i v letech 2017 a 2018. Češi se soustředí na výcvik, poradenství a asistenci afghánským bezpečnostním silám a ochranu spojeneckých sil. Součástí strategie v zemi je i podpora poskytovaná vládním a nevládním organizacím při humanitárních aktivitách zaměřených na zlepšování životních podmínek Afghánců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner