Praha 21. května (ČTK) – Česko by mohlo během tohoto a příštího roku přispět na obnovu Ukrajiny a podporu její demokratické transformace 35 miliony korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva zahraničních věcí, kterým se bude v pondělí zabývat vláda. Kabinet už o podpoře Ukrajiny rozhodl v březnu roku 2014 a v uplynulých letech uvolnil 50 milionů korun, další peníze do země putovaly z jiných zdrojů ministerstva zahraničí.

Projekty v letech 2014 až 2016 vyšly celkem zhruba na 171 milionů korun a soustředily se na budování či podporu nezávislých médií, reformu ukrajinského mediálního prostředí či boj proti korupci, uvádí ministerstvo v materiálu, který má ČTK k dispozici. Projekty se zaměřovaly také na vysoké školství, podporu Rozvojového programu OSN, případně na mimořádná stipendia pro Ukrajince ke studiu na veřejných vysokých školách v Česku.

V letech 2014 a 2015 Česko také podporovalo Ukrajince postižené ozbrojenými konflikty a vnitřně vysídlené osoby. Poskytovalo jim například zdravotnický materiál. Součástí pomoci byly rovněž zdravotně humanitární transporty státních příslušníků Ukrajiny na léčení do ČR v rámci programu MEDEVAC, uvádí ministerstvo zahraničí.

V letošním a příštím roce by podle Černínského paláce měla vláda ve prospěch Ukrajiny uvolnit 35 milionů. Pomoc by se zaměřovala především na transformační pomoc a rozvojovou spolupráci. „Na dosavadní pomoc bude svým sektorovým zaměřením navazovat,“ uvádí resort v materiálu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner