Povinné rozdělování uprchlíků podle kvót dnes Česko spolu s dalšími zeměmi odmítne na summitu Evropské unie v Bruselu. Migrační problematika by měla dominovat dnešnímu prvnímu jednacímu dni. Prezidenti a premiéři osmadvacítky budou mít ale na stole i další otázky, jako je prohlubování hospodářské a měnové unie či společná bezpečnostní politika.

Jednání summitu nepochybně ovlivní stále trvající vyjednávání zadluženého Řecka s trojicí věřitelských institucí. Ani středeční schůzka ministrů financí eurozóny průlom nepřinesla a na různých úrovních se vyjednávalo i přes noc. Euroskupina se dnes opět schází po poledni, jen několik hodin před začátkem unijního summitu.

Evropská reakce na migrační krizi a na více než 100.000 lidí, kteří od počátku roku přepluli Středozemní moře do Itálie a do Řecka, má mnoho částí. Návrh Evropské komise rozmístit celkem 40.000 žadatelů o azyl do ostatních zemí EU, aby se dvěma zmíněným státům ulehčilo, ale téměř s jistotou neprojde. Narazil totiž na tak silný odpor několika členských zemí, že diplomaté už nyní návrh označují za mrtvý.

Také ČR je proti povinným „kvótám na uprchlíky“. Český premiér Bohuslav Sobotka místo toho nabídne, že Česko dobrovolně přijme zřejmě až několik stovek lidí. Podobné sliby by mohly podle diplomatů učinit i další země.

Součástí evropské odpovědi na migrační vlnu má být také lépe fungující návratová politika. Tedy návraty těch, kdo v azylovém řízení neuspějí. Zlepšit se má spolupráce se zeměmi původu migrantů a EU už spustila svou námořní operaci proti sítím pašeráků.

Premiéři a prezidenti se budou zabývat také návrhem lídrů unijních institucí na další prohloubení hospodářské a měnové unie. Debatovat se má i o posílení společné evropské bezpečnostní politiky. Na páteční části jednání by pak měl britský premiér David Cameron evropské kolegy seznámit se svou představou, jak v příštích měsících nově nastavit vztah své země s Evropskou unií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner