Praha 28. června (ČTK) – Pokrok České republiky v ochraně životního prostředí, strategii rozvojové pomoci i projekty zaměřené na udržení sociální soudržnosti představí v červenci v OSN česká delegace vedená ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Brabec to dnes řekl na tiskové konferenci. Česko budou reprezentovat také náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa a zakladatelka Nadace Krása Pomoci Taťána Gregor Kuchařová. Český byznys zastoupí obchodní ředitel firmy JRK BioWate Management Robin Dufek.

„Jedeme tam představit naši vizi České republiky v roce 2030, kde se bude dobře žít, kvalita života bude vysoká a nebudeme žít na úkor našich dětí,“ uvedl Brabec. Národní report, který bude prezentovat česká delegace, se váže na Cíle udržitelného rozvoje, které si vytkla OSN.

Podle náměstka Tlapy může Česko sdílet pozitivní příklady zejména u ochrany životního prostředí nebo tlumení socio-ekonomických rozdílů ve společnosti. „Když si vzpomeneme, tak Československo byla země zavalená kouřem, nedalo se tu dýchat,“ podotkl Tlapa. „Sociální rozdíly jsou u nás v podstatě nejmenší, i když řada lidí se blíží hranici chudoby,“ dodal.

Inspirací pro partnery v OSN může být podle Tlapy také zapojení České republiky do rozvojových projektů za hranicemi země. „Nestačí litovat a říkat si, zaplať pánbůh, že žijeme v lepší části světa, ale je potřeba něco dělat. A jsem rád, že my jsme země, která pomáhá například v Africe,“ řekl.

Cíle udržitelného rozvoje jsou součástí Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj, kterou přijalo Valné shromáždění OSN v září 2015. Tato strategie se nesoustředí pouze na životní prostředí, zahrnuje také ekonomickou prosperitu, lidská práva nebo boj s chudobou. „Udržitelný rozvoj, to je opak přístupu po nás potopa,“ přiblížil smysl strategie ministr Brabec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner