Uplynutí 75 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha si dnes lidé připomenou na několika místech Česka. V Praze se uskuteční rekonstrukce útoku nebo ukázka výcviku československých vojáků v zahraničí. Na podobný program se mohou těšit i návštěvníci zahájení sezony Vojenského technického muzea v Lešanech na Benešovsku.

Rekonstrukce atentátu je v pražské Libni naplánovaná přesně na dobu, kdy ho Jan Kubiš a Jozef Gabčík spáchali, tedy na 10:25. Protože původní kobyliská zatáčka, ve které se útok stal, už neexistuje, ukázka se uskuteční v zatáčce u tramvajové zastávky U Kříže. Podle pořadatelů se té původní dispozičně podobá. Další program bude u budovy radnice Prahy 8 v ulici U Meteoru. Připravené jsou komentované prohlídky vojenského tábora československé jednotky britského letectva RAF a scénky ze života v protektorátu.

Atentát se bude připomínat i v Lešanech, kde vyroste dobový tábor československých vojáků v Anglii. I v něm budou návštěvníkům předvedeny ukázky výcviku a nasazení parašutistů. Program zajistí Rota Nazdar, která se tématu československých parašutistů dlouhodobě věnuje. Lidem ukážou výzbroj a vybavení používané k provedení atentátu, ale i funkční repliku radiostanice Libuše, pomocí které parašutisté udržovali spojení s Londýnem.

Atentát bude připomenut i v Rešicích na Znojemsku, kde se narodil jeden z parašutistů a velitel výsadku Out Distance Adolf Opálka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner