Okamžité propuštění ukrajinské poslankyně Naděždy Savčenkové, která je vězněna v Rusku, žádá česká diplomacie. Ministerstvo zahraničí zadržení označuje jako protiprávní a ve svém čtvrtečním prohlášení upozorňuje na skutečnost, že Rusko nedodržuje závazky vůči Radě Evropy.

„Zadržování Nadi Savčenkové považuje Česká republika za protiprávní a s odvoláním na její imunitu jako členky Parlamentního shromáždění Rady Evropy a humanitární důvody vyzývá k jejímu okamžitému propuštění,“ uvádí podle ČTK ministerstvo zahraničí. Ruská letkyně a poslankyně je v Rusku uvězněna od poloviny loňského roku. Podle obžaloby měla ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu nařídit střelbu na ruské novináře. Dva z neozbrojených žurnalistů zemřeli. Savčenková ovšem tvrdí, že do Ruska byla unesena a všechna obvinění jsou smyšlená. Ukrajinská poslankyně už čtyři měsíce drží protestní hladovku. Podle ruských lékařů je ale její stav uspokojivý.

Česká diplomacie vyzývá Rusko, aby kromě Savčenkové propustilo i několik dalších vězněných Ukrajinců včetně režiséra Olega Sencova. „Osvobození všech zajatců předpokládá také Soubor opatření pro naplňování Minských dohod podepsaný Ruskem 12. února 2015 v Minsku,“ zmiňuje ministerstvo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner