Česko dnes zasáhl silný vítr. Na Sněžce dosáhl v nárazech rychlosti až 198 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu. V nižších polohách byla rychlost někdy i přes 80 kilometrů za hodinu, a to hlavně v Čechách. ČTK to řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejsilnější náraz větru, přes 208 kilometrů za hodinu, byl v Česku zaznamenán v roce 2007 na Labské boudě v Krkonoších.

Rychlost 198 kilometrů v hodině byla na krkonošské Sněžce naměřena podle meteorologů stanicí na polské straně. Vítr o síle orkánu se objevil také v Krušných horách, kde bylo na hoře Fichtelberg na německé straně pohoří naměřeno 137 kilometrů za hodinu. Orkán je podle takzvané Beaufortovy stupnice síly větru schopen pohybovat těžkými předměty a ničit domy.

Silný vítr byl dnes také třeba na Milešovce v Českém středohoří, kde byla zaznamenána rychlost 97 kilometrů za hodinu. V nižších polohách se podle ČHMÚ často pohybovala rychlost kolem 80 kilometrů, například v Praze, Chebu či Doksanech.

Ústav vydal kvůli silnému větru v úterý výstrahu, která platí pro celé území České republiky do dnešních 17:00. Vítr může podle ČHMÚ lámat větve i stromy, lidé by také měli odstranit, nebo upevnit předměty položené venku. Je třeba také dávat pozor při řízení auta, protože tak silné poryvy větru mohou podle meteorologů učinit vůz neovladatelným. Kvůli nárazům větru na horách by také turisté měli omezit túry, a na hřebeny se nevydávat vůbec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner