Česká strana zatím nemá od Německa oficiální informace o možném postupu v souvislosti s případným návratem 25 křesťanských uprchlíků z Iráku. Ministerstvo vnitra zatím neví, zda Německo uprchlíky vrátí, nebo se rozhodne pro jiné řešení. ČTK to dnes sdělila Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra. Mluvčí německého ministerstva vnitra Harald Neymanns ČTK sdělil, že německé úřady záhy požádají ČR o převzetí uprchlíků.

„Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky nyní osoby, které přijely z ČR, registruje a identifikuje. Poté příslušné úřady neprodleně podají příslušné instituci České republiky žádost o předání s cílem vrácení,“ uvedl Neymanns.

Vnitro chce o dalším postupu informovat až poté, co případně německou žádost obdrží. „Ministerstvo vnitra v tuto chvíli nemá od německé strany žádné oficiální stanovisko k možnému postupu Německa ohledně skupiny iráckých křesťanských migrantů, kteří po zrušení statusu azylanta v ČR požádali o azyl v Německu,“ uvedla Pěknicová.

Vnitro by neudělení azylu v Německu a vrácení Iráčanů kvůli tomu, že o ochranu žádali už v jiném členském státě EU, považovalo za logický krok podle mezinárodních pravidel. Dnes se také ohradilo proti informacím médií, podle nichž německé ministerstvo vnitra několik dní nevědělo, že uprchlíci už požádali o azyl v Česku a žádost stáhli. „Ke spekulacím, zda nešlo o komunikační nedorozumění mezi ČR a Německem, uvádíme, že policie německým kolegům tuto informaci předala bezprostředně po zadržení skupiny v Německu,“ sdělila Pěknicová.

Uprchlíci se v Německu dostávají nejdřív do přijímacích zařízení. V Sasku, kde iráckou skupinu zadržela německá policie, je centrum v Saské Kamenici (Chemnitz). Žádost o azyl mohou cizinci podávat až po registraci. Na podání loni kvůli přeplněnosti centra a zahlcení úřadů čekali i několik měsíců. Při registraci se rozhoduje i o případném vrácení do jiné země EU, pokud se zjistí, že tam běženci už požádali o ochranu a teprve pak vyrazili do Německa. Loni tato řízení podle Katrin Holinské z německé organizace Weiterdenken trvala v Sasku dva až tři měsíce. Šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek ČTK už dřív řekl, že Německo kvůli obrovskému náporu nestíhalo někdy formality vyřizovat ve stanovených lhůtách, nemohlo pak cizince vracet.

Skupina křesťanských uprchlíků z Iráku pobývala v Okrouhlíku na Jihlavsku. Přivezl je Nadační fond Generace 21. V sobotu se 25 lidí vydalo autobusem do Německa. Tamní policie je chtěla původně v pondělí vrátit do Česka. Nakonec německá strana svou žádost o předání stáhla s odůvodněním, že uprchlíci žádají v Německu o azyl, mají tam prý příbuzné.

O vysvětlení chtěl tamního ministra vnitra požádat jeho český protějšek Milan Chovanec (ČSSD). Uvedl, že Německo svým postupem potvrdilo argumenty o nesmyslnosti kvót pro přerozdělování uprchlíků v EU. Německý přístup mohou využít další uprchlíci, kteří už požádali o azyl v jiných evropských zemích, varoval v pondělí Chovanec. Spolkové ministerstvo vnitra na jeho výroky nereagovalo.

Chovanec projekt pro přesídlení iráckých křesťanů pozastavil. Ve čtvrtek by o programu měla jednat vláda. Ministr vnitra řekl, že je pro zrušení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner