Příspěvek 25 milionů korun na poválečnou obnovu Iráku přislíbí za Českou republiku ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na jednání Globální koalice proti Islámskému státu, které se koná ve středu ve Washingtonu. Částku bude tento týden schvalovat vláda. Ministerstvo předpokládá, že peníze se použijí například na dekontaminaci, odminování nebo zničení nevybuchlé munice.

Ministři zahraničí členských států protiislámské koalice se budou ve Washingtonu zabývat zejména plány na rekonstrukci a stabilizaci Iráku. „Dozvíme se tam strategii USA, ani ne tak pro boj s Islámským státem, ale pro obnovu země,“ řekl Zaorálek novinářům minulý týden.

Postupující ofenziva irácké armády by podle předpokladů mezinárodního společenství měla v brzké době vést k úplnému vytlačení bojovníků takzvaného Islámského státu z Mosulu, které bylo jeho mocenským centrem. V souvislosti s osvobozením Mosulu předpokládá OSN okamžitou potřebu stovek milionů dolarů na humanitární pomoc, odminování nebo obnovu nezbytné infrastruktury, například nemocnic.

Ministerstvo zahraničí v materiálu, jímž vládu žádá o schválení české pomoci, navrhuje, aby byl mimořádný příspěvek hrazen z rozpočtové rezervy spravované ministerstvem financí. To však s tímto postupem v připomínkovém řízení vyjádřilo nesouhlas a požaduje, aby MZV uvolnilo částku ze svého rozpočtu.

Česká republika se na pomoci Iráku podílí dlouhodobě. Kromě humanitárních a rozvojových projektů, na které šlo za loňský rok z rozpočtu ministerstva zahraničí 33 milionů korun, působí na místě čeští vojenští specialisté. Česká armáda také přispěla na pomoc v boji proti islamistům dodávkami munice nebo bitevníků L-159. Pod patronátem ministerstva vnitra funguje program MEDEVAC, který se zaměřuje na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva.

Letos v lednu vláda schválila vyslání českých policejních instruktorů do Iráku a plánuje se spolupráce při školení iráckých diplomatů. Ministerstvo zahraničí v polovině února přidělilo téměř 27 milionů korun na sedm projektů českých nevládních organizací, které se zaměřují na pomoc přímo v Iráku nebo poskytují podporu uprchlíkům v jiných zemích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner