Český premiér Bohuslav Sobotka a předseda japonské vlády Šinzó Abe se dnes shodli na tom, že je v rámci mezinárodního společenství nezbytné zesílit tlak na Severní Koreu, aby ustoupila od svých jaderných a raketových testů. Sobotka po jednání s Abem v Tokiu řekl, že do tlaku na KLDR se musí aktivněji zapojit také Čína.

„V každém případě podporujeme snahu mezinárodního společenství snížit napětí v regionu. Je zřejmé, že zkoušky jaderných zbraní, balistických zbraní porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a zvyšují napětí,“ prohlásil Sobotka.

„Je potřeba pokračovat v tlaku mezinárodního společenství na severokorejský režim, aby přestal s těmito zbrojními iniciativami, které ohrožují region. Jižní Korea, Japonsko a další země se cítí ohroženy těmito aktivitami severokorejského režimu,“ dodal český premiér.

Sobotka přitom zdůraznil roli Číny, která je nejbližším diplomatickým spojencem Severní Koreje a hlavním dodavatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. Podle předsedy české vlády je proto důležité, aby Peking byl v otázce KLDR aktivnější.

Sobotka v rozhovoru s českými novináři připomněl, že Česká republika má ohledně Severní Koreje specifickou roli. „Patříme mezi, tuším, sedm zemí EU, které mají v provozu ambasádu v Severní Koreji. Spolupracujeme i s Japonskem z hlediska sdílení našich znalostí severokorejského prostředí a určitě jsme připraveni Japonsku pomoci ohledně řešení situace jeho občanů, pokud se na nás Japonsko obrátí,“ podotkl český premiér.

Sobotka také připomněl, že v Severní Koreji jsou masivně porušována lidská práva, a uvedl, že ČR bude podporovat veškeré aktivity, jež by vedly k nápravě situace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner