Český novinář Tomáš Lindner získal společně se dvěma Němci Cenu Johnnyho Kleina za přínos k česko-německému porozumění. Informovalo o tom Shromáždění německých spolků v České republice. Ocenění pojmenované po bývalém místopředsedovi Spolkového sněmu, který pocházel ze Šumperka, se letos uděluje poprvé.

Lindner získal třetí cenu letošního ročníku honorovanou 1500 eury (40.000 Kč) za článek Skrýš v hlavě v týdeníku Respekt. Němec Rudi Schlattner v rozhovoru s Lindnerem vyprávěl příběh své rodiny, která v roce 1945 před odsunem Němců z Československa ukryla pod půdními prkny ve svém domě v severočeském Libouchci cennosti.

Hlavní cenu získal německý novinář Steffen Neumann za článek pro Sächsische Zeitung o obnovení tradice velikonoční jízdy v Mikulášovicích na Děčínsku. Druhou cenu porota udělila německému vědci Andreasi Wiedemannovi, který v článku pro portál DigiOst sledoval českou debatu o odsunu Němců a o násilí, které odsun provázelo.

Cena Johnnyho Kleina byla vytvořena u příležitosti 20. výročí úmrtí německého politika a novináře, který se i kvůli svým českým kořenům zasazoval o česko-německé usmíření. Předávání cen se uskuteční 26. listopadu v Kleinově rodném Šumperku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner