Český Rom Petr Torák dnes v Londýně převzal za práci pro romskou komunitu Řád britského impéria, který mu udělila královna Alžběta II. Informoval o tom zpravodaj Českého rozhlasu. Torák působí už několik let v řadách britské policie. Panovnice mu vysoké vyznamenání propůjčila za služby romské komunitě.

Torák žije ve Spojeném království od roku 1999. Jeho rodina severočeský Liberec opustila po údajných opakovaných fyzických útocích neonacistů. Ve městě Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna, pracuje Torák jako policista.

„Já jsem samozřejmě vděčný Anglii za to, že tady vůbec jsem a jaké tady mám životní možnosti,“ řekl Torák ČRo už dříve. „Tohle je pro mě něco ohromně cenného a strašně moc si toho cením, nejenom systému monarchie jako takové, ale i všech lidí, kteří mě nominovali a uznali moji práci,“ dodal.

Z policisty, který se mimo jiné věnuje práci s romskou komunitou, se Torák vypracoval až na policistu rozkrývajícího třeba nebezpečné případy obchodování s lidmi. V terénu uplatňuje nejen dokonalou znalost prostředí, ale i jazykové schopnosti. Řád však dostal v první řadě za práci v Peterborough, kde i se svou rodinou žije, píše ČRo na svém webu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner