Na první misi na řecký ostrov Lesbos odjedou dnes čeští dobrovolníci, které zaštiťuje iniciativa Pomáháme lidem na útěku. Budou tam pomáhat uprchlíkům, kteří ke břehům ostrova připlouvají na člunech z nedalekého Turecka. Plánují založit na ostrově stálou základnu. Součástí jejich výbavy bude loď, potápěčská výstroj, bezpilotní letouny ke sledování člunů i lékařské vybavení.

Na Lesbu jsou už dvě Češky, zatím pracují s mezinárodním týmem vídeňské organizace SOS Konvoi. Kromě ní působí na ostrově i další humanitární organizace.

Od začátku roku utonulo při překonávání Egejského moře už více než 4000 uprchlíků včetně mnoha dětí. Za stejnou dobu se z Turecka do Řecka dostalo kolem 600.000 imigrantů, převážně ze Sýrie, kterou zmítá občanská válka.

Ve středu přišlo o život téměř 20 uprchlíků při pokusu o přeplutí moře z Turecka na řecké ostrovy. Turecké pobřežní stráži se podle agentury Dogan podařilo zachránit 27 dalších lidí ze ztroskotaného plavidla.

Iniciativa Pomáháme lidem na útěku, kde se sdružují čeští dobrovolníci na pomoc uprchlíkům, má více než 3200 členů. Stále pracují také na balkánské trase. Po uzavření české základny na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska působí zhruba dvacetičlenný tým v nedalekém srbském městě Šid, kde se společně s dalšími humanitárními organizacemi stará o uprchlíky. Češi působí také v jihosrbském Preševu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner