Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) udělil loni 749 patentů a zapsal 1356 užitných vzorů. Zájem vzrostl zejména ze strany českých vynálezců, kteří loni získali nejvíce patentů za 20 let, celkem 576. Češi stojí o ochranu inovací především z oborech měření a optika, organická chemie, doprava a skladování.

„Ještě daleko důležitější ale je, že stoupá i počet přihlášek, které míří z ČR do zahraničí. Mnoho práce ale zbývá, abychom se naučili technické inovace nabídnout a prodat do světa,“ dodal předseda ÚPV Josef Kratochvíl. V roce 2014 udělil úřad 688 patentů a 1388 užitných vzorů.

Počet patentů udělených českým zájemcům se proti roku 2010 více než zdvojnásobil – před pěti lety získalo patent pouze 279 českých žadatelů. Zahraniční přihlašovatelé naopak získali v porovnání s předloňským rokem v Česku méně patentů. Zatímco v roce 2014 to bylo 217 patentů, loni 173.

O získání ochrany se stále více snaží univerzity. Vysokým školám a univerzitám úřad loni udělil 223 patentů, což je o 50 více než v roce 2014. Patenty patří k nejvýznamnějším institutům v oblasti ochrany průmyslového vlastnictví. Majitel patentu má výlučné právo předmět patentu využívat anebo poskytnout k jeho využití svolení, a to například formou licence. V Česku ke konci roku 2015 platilo téměř 35.000 patentů.

Větší zájem než o patenty je v posledních letech o užitné vzory, které nabízejí rychlejší a méně nákladnou ochranu pro technická řešení menšího ekonomického významu či krátkodobého využití. „Loni jsme registrovali 1446 přihlášek, z toho 94 procent podali domácí žadatelé,“ uvedl Kratochvíl. Nejvíce tradičně táhnou inovace z oborů stavebnictví, dopravy a skladování či měření a optiky. Úřad loni zapsal 1356 užitných vzorů. Celkový počet užitných vzorů v Česku loni dosáhl 8660.

Doba ochrany užitným vzorem trvá čtyři roky, na žádost jeho majitele však může být prodloužena, přičemž maximální doba účinnosti je deset let. Patent platí maximálně 20 let od podání přihlášky.

tabulka-patenty a patentové vzory

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner