Pokud by ministerstvo zahraničí prohlásilo Turecko jako celek za nebezpečnou zemi, kam Češi nemají cestovat, chtěly by cestovní kanceláře po státu kompenzace svých ztrát. Stejně by postupovaly v případě vynucené evakuace českých turistů. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Podle něj se ministerstvo pro místní rozvoj o problémy cestovních kanceláří nezajímá. ČTK vyjádření ministerstva shání.

Taková situace by pro cestovní kanceláře znamenala velké ekonomické ztráty, uvedl Papež. „My máme například předplacené hotely, peníze již jsou tam a nikdy bychom je nedostali zpátky. Ačkoliv bychom ze zákona museli klientům vracet peníze. To jsou desítky milionů korun, které by nám stát tímto rozhodnutím odřízl,“ řekl.

Nyní je v platnosti doporučení krizového štábu necestovat do některých částí Turecka kvůli pokusu o puč. Češi by se měli nadále vyhnout Istanbulu, Ankaře a jihovýchodní části Turecka. Ministerstvo zahraničí turisty nabádá, aby se vyhýbali místům a akcím s větší koncentrací lidí.

Členové skupiny dospěli k závěru, že se situace v Turecku stabilizuje. V případě, že nastane změna, se skupina sejde znovu, zatím ale další termín setkání stanoven nebyl. „Stávající doporučení pro cesty do Turecka zůstává v platnosti,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Násilné střety v Turecku vypukly v noci z pátku na sobotu a vyžádaly si nejméně 290 životů, další stovky lidí jsou zraněny. Po zmaření vojenského puče zahájily úřady v Turecku rozsáhlé zatýkání. Zadrženo bylo kolem 6000 lidí, především vojáků, mezi nimiž jsou i vysoce postavení generálové. Ve vazbě skončili také soudci a státní zástupci včetně těch z ústavního soudu a dalších nejvyšších justičních instancí země. Odvoláno bylo 8000 policistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner