Praha 17. dubna – Energetická skupina ČEZ plánuje nakupovat v zahraničí také přes svoji dceřinou firmu ČEZ ESCO. ČTK to řekl mluvčí společnosti Roman Gazdík. Konkrétní projekty ani předpokládanou výši investic neuvedl. O plánovaném rozvoji ČEZ ESCO v zahraničí informoval už v březnu zástupce generálního ředitele pro rozvoj ČEZ Tomáš Pleskač. Zmínil přitom možný vstup na slovenský, polský, německý nebo nizozemský trh. Gazdík nyní specifikoval, že půjde i o akvizice.

„Zkoumáme nyní několik možných příležitostí pro spolupráci s partnery v zahraničí, v některých případech uvažujeme i o potenciálních akvizicích firem v obdobných sektorech, v jakých nyní působí ČEZ ESCO v České republice,“ řekl mluvčí ČTK.

ČEZ ESCO vzniklo v roce 2014. ČEZ pod něj spojil firmy ČEZ ENERGO, ČEZ Energetické služby, EVČ, ENESA a ČEZ Solární. Společnost komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí. Mimo jiné zajišťuje dodávky komodit, energetické audity, energetické poradenství nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren. V loňském roce firma dokončila koupi brněnské společnosti AZ Klima, jež dodává vzduchotechniku do staveb.

Tržby ČEZ ESCO loni činily přes tři miliardy korun, meziroční nárůst byl 57 procent. Provozní zisk EBITDA pak proti roku 2015 stoupl o 11 procent na 243 milionů korun. Pro letošní rok počítá ČEZ ESCO podle dřívějšího vyjádření Pleskače s dalším růstem tržeb o více než 50 procent. Celá skupina ČEZ loni utržila 203,7 miliardy Kč, meziročně o tři procenta méně.

ČEZ v poslední době realizoval několik zahraničních investic prostřednictvím jiné dceřiné firmy Inven Capital. Od předloňska vstoupil jejím prostřednictvím do několika projektů v Německu. V létě 2015 vstoupil do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. Na podzim téhož roku pak vstoupil do firmy Sunfire, vyrábějící moderní palivové články. Na konci loňského dubna se pak ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado°, která prodává takzvané chytré termostaty.

Firmu Inven Capital založil ČEZ koncem roku 2013, tehdy pod názvem ČEZ Nová energetika. Inven, který funguje jako fond, má podle dřívějších informací k dispozici až pět miliard korun. Zdařilé investice má od Invenu nakupovat ČEZ. Letos chce ČEZ přes Inven uskutečnit dvě až čtyři nové akvizice do startupů v pokročilejší fázi růstu v oblasti takzvané nové energetiky v Česku a Evropské unii.

Podle Gazdíka investice Invenu a ČEZ ESCO proti sobě nepůjdou. „Inven Capital je fond, který se zaměřuje na akvizice minoritních podílů v menších inovativních energetických společnostech v pokročilejší fázi rozvoje s významným růstovým potenciálem. ČEZ ESCO je naproti tomu strategický investor mající zájem o kontrolní podíly v již osvědčených společnostech, které mohou doplnit portfolio ČEZ ESCO,“ dodal.

ČEZ měl a má s některými svými zahraničními akvizicemi, především na Balkáně, problémy. Například loni v červenci zahájil mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. S Albánií pak uzavřel v roce 2014 dohodu o narovnání poté, co země firmě odebrala licenci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner