Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kvůli kumulaci poruch na vedení vysokého a nízkého napětí způsobených silným větrem k 8:30 kalamitní stav v sedmi krajích. Kalamitní stav v tuto chvíli platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Informovala, že bez elektřiny jsou statisíce domácností.

„V terénu jsou poruchové čety a snaží se opravit poruchy a obnovit dodávky elektřiny odběratelům,“ uvedla mluvčí.

Silný vítr od rána řádí po celém území republiky, škody způsobuje zejména na západě a na severu země. „Nejhorší situace je v současné době v kraji Královéhradeckém, Ústeckém, Libereckém a také Středočeském,“ řekla Holingerová kolem 8:00. Klidnější stav je podle ní zatím na severní a střední Moravě. „Předpokládáme, že se vítr bude přesouvat i do této lokality,“ odhadla. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení a ulomené izolátory.

„Máme navýšené počty pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru. Pro hlášení poruch prosím volejte na bezplatnou linku 800 850 860,“ dodala mluvčí.

Praha

Pražským hasičům stoupl počet výjezdů, důvodem je silný vítr. Kromě popadaných stromů a větví řeší také technickou pomoc, například zajištění uvolněných částí střech, různých konstrukcí a podobně. „Teď máme nahlášeno celkem 50 událostí,“ řekla dnes ČTK mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská. Podle ní už jsou některé z událostí vyřešené.

Hasiči zasahují u popadaných stromů i jejich visících částí, zajišťují uvolněné plechy, cedule, konstrukce a podobně. „V Dubči máme nahlášenou uvolněnou hliníkovou střechu, v Kobylisích máme nahlášeno uvolněnou střechu u čerpací stanice,“ uvedla mluvčí.

Lidé by měli omezit pohyb venku a jízdy autem, neměli by chodit do lesa. Pokud je jízda nezbytná, měli by řidiči být obezřetní.

Pardubický a Královéhradecký kraj

Na východě Čech hasiči vyjíždějí od časných hodin k popadaným stromům, evidují desítky případů. V obci Vestřev Labe stouplo na třetí stupeň ohrožení. Energetici evidují přes pět desítek poruch na vedení vysokého napětí.

Jen v Pardubicích vítr například sroloval střechu na potravinářské škole, stromy zatarasily cestu na křižovatce u univerzity nebo na Hlaváčově ulici, která spojuje centrum s Drážkou a Dubinou. „Je toho strašně moc v celém kraji,“ řekl operační důstojník hasičů.

Vodohospodáři očekávají, že hladina Labe bude stoupat i na dolním toku, odpoledne však očekávají, že se situace stabilizuje.

ČEZ vyhlásil kalamitní stav v sedmi krajích včetně Pardubického a Královéhradeckého kraje. Nejhorší situace je na Náchodsku, Trutnovsku a Semilsku. „V terénu máme poruchové čety, které se snaží poruchy opravit. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory. Máme navýšené počty pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Hradecký meteorolog Tomáš Popelka očekává silný vítr dopoledne, odpoledne podle něj začne slábnout. Vítr bude foukat od 40 kilometrů za hodinu a na horách v nárazech až 180 kilometrů za hodinu.

Vysočina

Na Vysočině začal silný vítr vyvracet stromy po 06:00. Během dvou hodin hasiči vyjížděli ke 30 událostem, nejčastěji zatím zasahovali na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. Zraněn nebyl nikdo, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Problémy kvůli počasí stále přibývají, objevují se i výpadky elektrického proudu.

„Noc byla ještě klidná, do šesti hodin jsme měli jen tři výjezdy k popadaným stromům. Pak se to začalo komplikovat,“ uvedla mluvčí. Neprůjezdné jsou nyní kupříkladu silnice u Tasic na Havlíčkobrodsku.

Meteorologové dnes varují před extrémně silným větrem v celém Česku. Na Vysočině může vítr v nárazech dosahovat rychlosti i přes 90 kilometrů v hodině, večer bude slábnout. Na většině území budou dešťové přeháňky, které mohou v polohách nad 700 metrů přecházet ve sněžení.

Liberecký a Ústecký kraj

 

Silný vítr komplikuje na severu Čech od rána provoz na silnicích i železnici. Vydatné přeháňky, zejména v Libereckém kraji, zvedají hladiny toků. Na Jizeře a Kamenici je druhý povodňový stupeň, vyplývá ze zjištění ČTK.

Podle dopravního webu policie popadané stromy komplikují provoz hlavně na silnicích v Ústeckém kraji, problémy nastaly během půl hodiny po 6:35 na 20 místech v kraji. V Libereckém kraji byla situace na silnicích klidnější.

Větrná smršť zastavila provoz na několika tratích. Podle webu Českých drah jsou problémy v Ústeckém kraji na trati z Rumburku do Krásné Lípy a mezi Mikulášovicemi a Dolní Poustevnou. V Libereckém kraji v úsecích Hodkovice – Rychnov u Jablonce, Železný Brod – Velké Hamry, Česká Lípa – Blíževedly a Karlov pod Ještědem – Křížany.

V Libereckém kraji na druhý povodňový stupeň vystoupala Jizera v Jablonci nad Jizerou a Kamenice v Plavech na Jablonecku. První stupeň bdělosti je na Jizeře v Železném Brodě, Nise v Liberci a Proseči nad Nisou a také Mumlavě v Harrachově. Na severu Čech nejvíc napršelo za posledních 24 hodin v Desné v Jizerských horách, přes 58 milimetrů, což představuje 58 litrů vody na metr čtvereční.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu studená fronta už přinesla i první bouřku – na Ústecko. K tomu zesílily nárazy větru, na Milešovce překonaly i 36 metrů za sekundu (cca 130 km/h).

V Libereckém kraji se na třetí povodňový stupeň dostala Jizera v Jablonci nad Jizerou na Semilsku a Kamenice v Plavech na Jablonecku. V obcích zatím voda škody nezpůsobila.

Podle měřiče Povodí Labe byla v 9:00 hladina Jizery v Jablonci nad Jizerou na 211 centimetrech, stav ohrožení se vyhlašuje při 210 centimetrech. „Mají to nastaveno přísně, u nás je to zatím v pořádku. Podle měřiče, co máme pod mostem, jsme na druhém stupni,“ uvedl starosta Miroslav Kubát.

V korytě zůstává i Kamenice v Plavech, v 9:00 byla hladina ve výšce 137 centimetrů, třetí povodňový stupeň se vyhlašuje při 130 centimetrech. „Jsme v pohotovosti. Na trojce jsme proto, že se odpouští přehrada Souš. Je to ale zatím pod kontrolou,“ uvedla starostka obce Věra Mužíčková.

V Libereckém kraji nejvíc napršelo za posledních 24 hodin v Desné v Jizerských horách, přes 58 milimetrů, což představuje 58 litrů vody na metr čtvereční. Na druhém stupni je Jizera v Železném Brodě a na prvním Nisa v Liberci a také Mumlava v Harrachově.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)vydal ráno pro Liberecký kraj výstrahu. „V profilu Jablonec nad Jizerou na řece Jizeře očekáváme přechodné překročení třetího povodňového stupně a návazně předpokládáme vzestupy hladin v nižších částech toku, na profilech Dolní Sytová, Železný Brod,“ uvedl ČHMÚ. V oblasti ale podle meteorologů srážky slábnou a v horských polohách přechází do sněhových přeháněk. V odpoledních hodinách by se situace na tocích měla podle ČHMÚ postupně stabilizovat.

Karlovarský a Plzeňský kraj

Přes stovku výjezdů už před dnes ráno před 8:00 absolvovali hasiči v Karlovarském a Plzeňském kraji. Spadlé stromy zastavily provoz na dvou železničních tratích a zkomplikovaly dopravu na mnoha silnicích v obou krajích. Hasiči ale odstraňovali také uvolněné plechy ze střech a zasahovali i u požárů, zjistila ČTK.

„Celkově už evidujeme kolem 70 výjezdů.Na Domažlicku jsme například zasahovali u nárazu vlaku do stromu. Událost byla bez zranění,“ řekl ČTK řídící důstojník plzeňských hasičů. Osobní vlak narazil do stromu na trati mezi Bělou nad Radbuzou a Hostouní, provoz byl kvůli tomu na trati přerušen. Spadlý strom odstraňovali hasiči také mezi Perninkem a Horní Blatnou na Karlovarsku, tam už byl ale provoz znovu obnoven.

V Karlovarském kraji řešili hasiči před 8:00 zhruba 70 událostí a další přibývají každou minutou, informoval jejich mluvčí Martin Kasal. Vítr uvolnil plechy na střechách domů napříč celým krajem, hasiči vyjížděli také ke dvěma požárům. Na mnoha místech obou krajů odstraňovali hasičů spadlé stromy – v Aši do stromu na silnici narazilo auto, dopravu komplikovaly padlé kmeny například u Ostrova, Toužimi, Konstantinových Lázní nebo Boru na Tachovsku.

U Mariánských Lázní a Perninku popadaly stromy na elektrické vedení. Kvůli výpadku elektrického proudu vyprošťovali hasiči v Chodově člověka uvízlého ve výtahu. Energetici řeší poruchy na elektrickém vedení v celém Česku, celkově jsou bez elektřiny desítky tisíc domácností.

Středočeský kraj

 

Středočeští hasiči vyjíždějí k popadaným stromům a částem střech, které nevydržely nápory silného větru. Počet zásahů oproti normálu začal stoupat dnes po půlnoci, výrazně jich přibývá od rána, a to ve všech okresech ve středních Čechách. ČTK to řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

V ranních hodinách už lidé ohlásili desítky událostí, vítr například poškodil střechu haly v Nupakách u Prahy nebo střechu prodejny v Mníšku pod Brdy u Prahy. „Událostí rapidně přibývá,“ uvedl Svoboda.

Lidé by měli omezit pohyb venku a jízdy autem, neměli by chodit do lesa. Pokud je jízda nezbytná, měli by řidiči být obezřetní, na většině středočeských tahů je kvůli dešti snížená viditelnost. Šoféři by měli svou jízdu přizpůsobit podmínkám.

Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj

 

Zatím 14 výjezdů v souvislosti s větrem zaznamenali hasiči v Moravskoslezském kraji k dnešním ránu. Nejčastěji se do 07:00 jednalo o případy spadlých stromů a větví. Několik jich bylo na Frýdecko-Místecku, ale i v Karviné, Opavě či v Ostravě.

„Žádný z nich si nevyžádal zranění osob či větší škody,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Ve Zlínském a Olomouckém kraji je zatím situace klidná. Ve Zlínském kraji vyjížděli hasiči ráno jen ke dvěma spadlým stromům, v Olomouckém kraji ke čtyřem stromům. „Zatím je klid, jsme však připraveni, aby byly směny v plném početném stavu, abychom případný nápor zvládli,“ řekla dnes ČTK mluvčí hasičů ve Zlínském kraji Lucie Javoříková.

Před větrem varuje i horská služba. „Silný vítr, na horách může dosahovat nárazy kolem 160 kilometrů v hodině. Hrozí polomy v lesních porostech,“ řekla dispečerka. Turisté by do lesů proto raději neměli vyrážet.

Jihočeský kraj

Silný vítr vyvrací na jihu Čech stromy do silnic i na koleje, bez dodávek elektrického proudu je okolo 15.000 domácností. Hasiči vyjeli k více než 60 událostem, odstraňovali spadlé stromy a zajišťovali uvolněnou krytinu na střechách. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli krajští hasiči, energetici a České dráhy.

Výpadky v dodávkách elektřiny jsou největší na Českokrumlovsku, Českobudějovicku, v okolí Šumavy a Novohradských hor, řekl ČTK mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Někde se dodávky proudu podařilo obnovit, ale jinde zase poruchy přibývají.

Problémy se týkají i železnice. Zcela přerušen je provoz na koridoru Praha – České Budějovice, vlaky nejezdí ani mezi Benešovem a Táborem. „Náhradní doprava kvůli vichřici není zajištěna, cestujícím doporučujeme cestu odložit na později,“ sdělil ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Hasiči likvidují následky větru od 04:30. „Od 06:30 zasahujeme v celém kraji,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Na řadě míst hasiči odklízejí více spadlých stromů najednou. S opravami poškozených střech zatím pomáhali v pěti případech. V obci Plasná u Pluhova Žďáru ráno vítr ztěžoval hašení požáru rodinného domu.

Meteorologové dnes varují před extrémně silným větrem v celém Česku. Na jihu Čech může mít v nárazech ojediněle rychlost až 125 metrů za hodinu. Slábnout by měl k večeru. Přes den se také ochladí a v polohách nad 600 metrů se může déšť změnit ve sněhové přeháňky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner