Diecézní charita Brno požádala Jihomoravský kraj o dotaci 300.000 korun na pomoc uprchlíkům v Řecku. Spočívala by ve vyslání asi 25 mediků z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně přímo do Řecka, kde jsou desítky tisíc uprchlíků. Novinářům to dnes řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD), který udělení dotace probere s koaliční KDU-ČSL. V dubnu by o ní mohlo rozhodnout zastupitelstvo. Hejtmanův náměstek Roman Celý (KDU-ČSL) s poskytnutím dotace souhlasí a věc ve straně projedná.

Charita by vyslala mediky do Řecka po skupinách. První z nich by mohla jet v dubnu. „Vždy by to byla skupina čtyř až pěti studentů medicíny nebo farmacie, která by jela na dvou- až třítýdenní turnus,“ informovala mluvčí brněnské charity Diana Tuyet-Lan Kosinová. Podle ní je úkolem charity vytvořit medikům v Aténách zázemí, zajistit bydlení a propojit je s přijímacími organizacemi v Řecku. „Spolupracujeme s řeckou Caritas Hellas a Sociální klinikou v Aténách,“ podotkla Kosinová. Dodala, že náklady na celou akci budou vyšší, ale charita na to dá peníze z Tříkrálové sbírky. Kromě toho dopraví do Řecka věci z materiální sbírky pro uprchlíky, kterou vyhlásila v únoru a která trvá až do odvolání. Ve sbírce se shromažďují jak hygienické potřeby, tak trvanlivé potraviny.

Podle Haška je pomoc uprchlíkům přímo v Řecku důležitá. „Je lepší pomoci jim přímo v místě, než nechat migrační vlnu se všemi problémy dojít až do České republiky,“ uvedl Hašek. Podobný názor má i Celý, který o dotaci teprve bude jednat s ČSSD i ve své straně. „S dotací souhlasím. Je velmi dobré pomáhat v zahraničí, tím spíš, že tím snižujeme dopady krize na naše území,“ dodal Celý.

Podle Kosinové brněnská charita od září do dnešního dne dopravila do zemí Balkánu 300 tun humanitární pomoci ze sbírky, vyslala více než 100 pracovníků a dobrovolníků a investovala na nákup specifické pomoci jako například zdravotní materiál a na dopravu zhruba půl milionu korun z konta na uprchlíky, kam přispívají dárci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner