Maroda (Indie) 24. června (ČTK) – Charita, která chudým Indům dodává toalety, chce docílit toho, aby byla vesnice Maroda na severu Indie pojmenována po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Organizace chce svým záměrem uctít vztahy se Spojenými státy a získat podporu k zajišťování lepších hygienických podmínek v Indii, napsala agentura AP.

Nový název vesnice Trump Sulabh není ještě oficiální, a nefiguruje tedy na mapách. Název charitativní organizace Sulabh International se inspiroval hindským výrazem pro „dostupný“. Toto slovo má zastupovat jednoduché suché záchody s odpadovou jímkou, které tato charita buduje v celé Indii, kde se těchto zařízení povážlivě nedostává.

Mnoho ze 400 obyvatel vesnice nemá ani potuchy o tom, kdo vůbec Trump je. Jsou ale rádi, že rada starších na tento propagační tah přistoupila. Znamená to totiž, že ve zhruba šedesáti domech z bláta přibude zdarma záchod. Trump ani USA se na financování nových toalet nepodílejí.

„Nechápu, proč vesnici nemohli pojmenovat po našem premiérovi,“ říká stavební dělník Said Husain. I tak je za tuto iniciativu rád a doufá, že bude následovat finanční podpora na vzdělání, zavedení elektřiny a další zlepšení.

Slavnostního přejmenování vesnice se účastnila média a jeho organizátoři se s vesničany domluvili, aby při každém uvedení Trumpova jména zvolali „Zindabad!“, tedy „Ať žije!“. Akce byla načasována před odjezdem indického prezidenta Naréndry Módího do Washingtonu, kde se setká s americkým prezidentem.

Zakladatel charitativní organizace Bindešvar Pathak přiznal, že pojmenování vesnice po Trumpovi bylo tahem, který měl přilákat více pozornosti a finančních prostředků na úsilí organizace zlepšovat v Indii hygienické podmínky.

Skutečnost, že v prašné vesnici Maroda, která leží asi 70 kilometrů sever od Nového Dillí, je jen poskrovnu toalet, není ničím nezvyklým. Více než 60 procent z 1,3 miliardy Indů potřebu stále vykonává pod širým nebem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner