Damašek/Haag 13. dubna (ČTK) – Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyslala do Turecka své experty, aby vyšetřili okolnosti chemického útoku v syrském Idlibu. Minulý týden při něm zahynulo více než 80 lidí a zraněno bylo na 400 osob. Britští experti v OPCW oznámili, že ve vzorcích odebraných na místě byly stopy sarinu.

Útok na Chán Šajchún některé země v čele s USA připisují syrské armádě, která to ale odmítá stejně jako její spojenec Rusko. Ve středu Rusko v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, jíž rada chtěla útok ze 4. dubna odsoudit. Podle Ruska neexistují žádné důkazy o vině syrské armády a Moskva požaduje řádné vyšetření. Moskva původně hovořila o tom, že letecké bomby zasáhly chemický sklad opozice.

OPCW, která sídlí v Haagu, nyní vyslala do Turecka svůj expertní tým a pověřila jej, aby shromáždil biometrické vzorky a vyslechl osoby, které útok přežily. Do Turecka po něm bylo převezeno k ošetření několik desítek lidí. Podle symptomů se hovoří o použití sarinu, což potvrzuje Turecko. Jeho ministr zdravotnictví ve středu řekl, že se v krvi a moči osob vystavených plynu při útoku našel isopropylmethylfosfonát, což je metabolit sarinu.

Britští odborníci v OPCW dnes oznámili, že vzorky odebrané z Chán Šajchúnu obsahovaly sarin. „Britští vědci analyzovali vzorky z Chán Šajchúnu. Testy byly pozitivní na nervový plyn sarin nebo na látku sarinu podobnou,“ řekl zástupce britské delegaci na zvláštní schůzi OPCW v Haagu.

Organizace upozornila, že její pracovníci se mohou vyjádřit jenom k tomu, zda byly, nebo nebyly použity chemické zbraně, nikoli k otázce toho, kdo je použil. Očekává se, že skupina bude v Turecku pracovat tři až čtyři týdny.

Syrský režim byl obviněn z použití chemických zbraní proti civilistům za současného konfliktu několikrát. V roce 2013 při jednom útoku zahynuly stovky lidí a USA za to chystaly vojenskou odvetu. Sýrie tehdy přistoupila na návrh Ruska, aby se zbavila svého chemického arzenálu. Nechala ho vyvézt a zničit pod dohledem OPCW. Téhož roku pak ratifikovala konvenci o zákazu chemických zbraní. Damašek se tím vyhnul chystané americké vojenské odvetě, avšak neušel jí tentokrát. Americká armáda v pátek 7. dubna vypálila rakety s plochou dráhou letu na syrskou základnu v provincii Homs.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner