Chicago (USA) 7. srpna (ČTK) – Chicagský starosta Rahm Emanuel se pustil do boje s Bílým domem v záležitosti takzvaných azylových měst, která chce americká vláda postihovat za porušování imigračních zákonů. Chicagská radnice se dnes jako jedna z prvních v zemi rozhodla podat žalobu na vládní rozhodnutí zastavit státní subvence městům, která odmítají s federálními úřady spolupracovat při postihu ilegálního přistěhovalectví, uvedla agentura AP.

Prezident Donald Trump letos v lednu vydal nařízení, podle něhož nebudou pobírat federální dotace města, jež vstřícně přistupují k přistěhovalcům pobývajícím v USA nelegálně. Azylová města nepátrají v minulosti migrantů a v případě nelegálního pobytu je odmítají internovat, jak to po nich požadují americké imigrační úřady.

Trump pohrozil, že vzpurné radnice nedostanou žádné granty od ministerstva spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti. Azylových měst v USA není málo, kromě Chicaga mezi ně patří například San Francisco, Los Angeles či New York.

Rozhodnutí o žalobě dnes starosta Emanuel zdůvodnil prohlášením, že město se vládou „nenechá vydírat“ a své zásady nezmění. Letos by po zablokování dotací přišlo asi jen o dva miliony dolarů (44 milionů Kč), nicméně radnice předpokládá, že další postih může následovat. Proti Trumpově lednovému dekretu zasáhly už soudy v Kalifornii.

Ministerstvo spravedlnosti na prohlášení chicagského starosty reagovalo odmítavě. „Je mimořádně tragické, že starostu neznepokojuje vysoká zločinnost a utrácí čas i peníze daňových poplatníků za ochranu cizích kriminálníků,“ uvedl ministerský mluvčí Ian Prior. Dodal, že loni bylo v Chicagu zavražděno víc lidí než v New Yorku a Los Angeles dohromady. Kolik pachatelů pocházelo z řad přistěhovalců pobývajících v USA nelegálně, mluvčí neuvedl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner