Marcel Chládek (ČSSD) už není ministrem školství, prezident Miloš Zeman ho dnes na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolal. Předseda vlády prezidentovi navrhl, aby do čela ministerstva jmenoval dosavadní náměstkyni ministra pro lidská práva Kateřinu Valachovou (nestraník). Zeman se s ní chce příští týden sejít. Termín jejího jmenování zatím neoznámil, Sobotka ale doufá, že to bude brzy. Novinářům řekl, že průtahy od prezidenta neočekává.

Chládek je prvním sociálnědemokratickým ministrem, který Sobotkovu vládu opouští, dosud své ministry měnilo jen hnutí ANO. Odchází poté, co se v médiích objevila zpráva, že šikanuje podřízené. Chládek obvinění odmítl, upozornil na to, že informace zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), která patří do holdingu Agrofert, jehož majitelem je ministr financí, předseda ANO Andrej Babiš. S ním byl Chládek ve sporu kvůli požadavku, aby školství dostalo v příštím rozpočtu víc peněz. Babiš Chládkovo tvrzení považuje za nesmysl, o ministrových problémech s podřízenými se podle něj vědělo už dříve.

Valachová, která není členkou žádné strany, dnes za svůj první úkol označila právě vyjednání vyššího rozpočtu. Hodlá pokračovat ve zvyšování platů učitelů i nepedagogických pracovníků a chce dokončit rozpracované reformy. Sobotka po ní žádá, aby zajistila co nejhladší schválení novely vysokoškolského zákona, pokročila v oblasti inkluzivního vzdělávání a připravila reformu financování regionálního školství. Měla by podle něj také zvýšit podporu technického a odborného školství. Očekává rovněž, že dokončí práce na koncepci financování sportu.

Většina lidí ze školského prostředí a politiků zaměřených na školství, které dnes ČTK oslovila, Valachovou příliš nezná. Že pravděpodobná nová ministryně nemá zkušenosti se „školským terénem“, může být podle nich výhodou i nevýhodou. Pro její úspěch považují za klíčový výběr spolupracovníků. Podle předsedy sněmovního školského výboru Jiřího Zlatušky (ANO) nejde o to, kdo bude ministrem, ale co bude ve funkci dělat. „Třeba se jí to podaří jako kdysi Petře Buzkové. Na tu teď všichni vzpomínají jako na dobrou ministryni,“ poznamenal předseda školských odborů František Dobšík. Ani on s kandidátkou na ministryni dosud do kontaktu nepřišel.

Představitelé sportovců, Česká unie sportu a Fotbalová asociace ČR (FAČR) doufají, že Valachová naváže na odvolaného Chládka, který podle nich sport podporoval. „Dříve tomu bylo tak, že žádný z ministrů nedělal zásadní věci pro sport. S panem Chládkem jsme nastavili nějakou cestu, teď přijde nový ministr a v médiích se mluví jen o tom, jak se bude chovat ke školství, vysokým školám, ale o sportu se zase nemluví,“ řekl předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Osmatřicetiletá Valachová bude 24. ženou ve vládách samostatné České republiky. Během své profesní kariéry působila také v úřadu ombudsmana a vedla senátní legislativce. Premiér Sobotka dnes řekl, že se nakonec při výběru kandidáta do čela ministerstva školství rozhodoval mezi ní a svým poradcem pro školství, prorektorem Univerzity Karlovy Stanislavem Štechem. K Valachové se prý přiklonil proto, že má na rozdíl od Štecha přece jen zkušenosti z politiky.

V grémiu ČSSD dnes Sobotka problém s jejím prosazením neměl, nejužší vedení ji podle informací ČTK podpořilo jednoznačně. „Určitě bych přivítala další ženu ve vládě, protože je vždycky lepší, když ten kolektiv je namíchaný,“ řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně strany Michaela Marksová. Právě ji prezident na Sobotkův návrh pověřil, aby ministerstvo do jmenování nové ministryně či ministra řídila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner