Opoziční hnutí Otevřené Rusko bývalého nejbohatšího Rusa a pozdějšího vězně Michaila Chorodorkovského přijalo v neděli na ustavujícím sjezdu v Helsinkách program pro nejbližší léta, který se dělí na dvě části: před a po pádu Putinova režimu. Otevřené Rusko zdůrazňuje, že se nechystá s ruskými úřady bojovat, protože „režim se zničí sám“, uvedla zpravodajská stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

„Naším úkolem je připravit změny. Ruské dějiny ukazují, že politické změny v naší zemi začínají rychle a nečekaně, a proto je nutné se na ně předem připravit. Začínáme s touto prací,“ řekl BBC jeden z předáků hnutí Vladimir Kara-Murza mladší. Jde o syna stejnojmenného disidenta a novináře.

„Zakládáme nikoliv politickou stranu, ale hnutí. V našich řadách jsou lidé s různými politickými názory. Ale všechny nás sjednocuje, že odmítáme bezpráví, svévoli, korupci, cenzuru a také zdroj všech těchto problémů, kterým je to, že nedochází ke střídání u moci. Naším cílem je dokázat, že existuje alternativa k vládnoucímu režimu,“ dodal Kara-Murza.

Než nadejdou politické změny, hodlá Otevřené Rusko poskytovat právní pomoc pronásledovaným aktivistům, monitorovat práci poslanců, odhalovat korupci, podporovat protesty a kampaně občanské neposlušnosti. V plánu je také vytvoření vlastních médií, rozvoj občanských iniciativ a odhalování propagandy ve státních médiích.

Další část programu se týká situace po pádu nynějšího režimu, pokud se nástupce nynějšího prezidenta Vladimira Putina nevypořádá s krizí, kterou zdědí po svém předchůdci. V tu chvíli se má podle hnutí moci chopit „koalice společensky významných sil, která vytvoří vládu pro přechodné období“. Vůdci hnutí slibují během dvou let podniknout nezbytné hospodářské a politické reformy a dostat Rusko z krize. Program zdůrazňuje, jak je důležité nepřipustit znovuzrození autoritářskho režimu.

Hnutí plánuje sedm reforem: ústavní, soudní, hospodářskou, regionální správy, politického systému, justičních orgánů a médií.

„Viděli jsme zprávy v médiích. Říct se dá jen jedno: Projekty připravují lidé, kteří se nezvratně odtrhli od Ruska, od toho, co se tu děje, od pořadu dne v politice,“ prohlásil mluvčí Putinův mluvčí Dmitrij Peskov o programu „Namísto Putina“.

Chodorkovskij býval šéfem a spoluvlastníkem ropného koncernu Jukos, než byl v roce 2003 zatčen a uvězněn za údajné daňové úniky. Mnozí však oligarchův osud chápali jako Putinovu pomstu za podporu opozice a vlastní politické ambice. O deset let později Putin Chodorkovského omilostnil. Ten v obavě před dalším perzekucí odešel do exilu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner