Na chorvatsko-maďarskou hranici dnes odpoledne dorazily první autobusy převážející uprchlíky, vystoupilo z nich asi 1700 běženců. Na druhé straně hranice u přechodu Beremend se shromáždili maďarští vojáci a policisté, na místě byly i dva obrněné vozy. Následně se objevily autobusy i na maďarské straně, do kterých migranti začali postupně nastupovat a odjíždět. Podle policie jsou migranti odváženi do dvou registračních center, v obci Szentgotthárd u rakouské hranice a ve Vámosszabadi, které leží u slovenské podunajské obce Medveďov a asi 50 kilometrů od hranic s Rakouskem.

Fotograf agentury Reuters informoval, že vlak převážející přes 1000 migrantů z Chorvatska dorazil i do maďarské obce Magyarbóly. Ta leží nedaleko chorvatsko-maďarské hranice asi 10 kilometrů od přechodu Beremend.

Chorvatský premiér Zoran Milanović dnes prohlásil, že Chorvatsko se sice o migranty proudící do země ze Srbska postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko. „Co jiného můžeme dělat? Jste v Chorvatsku vítáni a můžete přes něj projít. Ale jděte dál. Nejde o to, že bychom vás neměli rádi, ale o to, že toto není vaše konečná destinace,“ uvedl Milanović na tiskové konferenci.

Autobusy s uprchlíky vyrazily zejména z chorvatského Tovarniku, který leží na hranici se Srbskem, uvedl chorvatský deník Jutarnji list. Pak směřovaly k nedalekému přechodu Beremend. V Maďarsku v úterý vstoupila v platnost přísná opatření proti migraci, jež společně s výstavbou plotu na hranici prakticky zastavila masové přechody hranic ze Srbska. Lidé utíkající před válečnými konflikty a bídou z Blízkého východu, Asie a Afriky tak namísto toho začali proudit do Chorvatska.

Do dnešních tří hodin odpoledne do Chorvatska dorazilo 15.400 migrantů. Většina z nich v zemi nechce zůstat. Od chvíle, kdy začal největší příliv migrantů, si v zemi požádala o azyl jen jedna žena s dětmi, uvedla ministryně zahraničí Vesna Pusićová.

Do Záhřebu se ostře pustil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Namísto kritizování Maďarska by prý chorvatský premiér Zoran Milanović „měl říct, co udělal špatně během příprav na příchod migrantů a proč bylo Chorvatsko neschopné postarat se o migranty po jediném dni“. Jak Szijjártó dodal, namísto dodržování pravidel EU tak naopak Chorvatsko povzbuzuje tisíce migrantů, aby nelegálně překročily hranice. „Namísto toho, aby jim pomáhali, Chorvatsko povzbuzuje masy lidí, aby spáchaly trestný čin – nelegální překročení hranice je trestným činem,“ dodal maďarský ministr.

Chorvatsko rovněž uzavřelo sedm z osmi přechodů na hranicích se Srbskem. Podle Vincenta Cochetela z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNCHR) jde o velmi nešťastné řešení. „Zavření hranic, jako se to děje během několika posledních dní, problém nevyřeší. Lidé jsou v pohybu, jsou zoufalí a chtějí najít bezpečí,“ citovala Cochetela britská BBC.

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že dnes časně ráno začali na hranici s Chorvatskem stavět dočasný plot. Do oblasti bylo rovněž posláno 1800 vojáků a 800 policistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner