Záhřeb 11. listopadu (ČTK) – Chorvatská vláda v noci na dnešek v parlamentu přestála hlasování o nedůvěře, které vyvolaly opoziční strany nespokojené s řešením dluhové krize v největší chorvatské soukromé firmě Agrokor. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

V hlasování, které následovalo po 12hodinové parlamentní debatě, bylo 59 poslanců 151členného parlamentu pro odchod vlády vedené konzervativním Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ), naopak 78 zákonodárců kabinet podpořilo.

Analytici obdobný výsledek očekávali, protože vládní koalice zahrnující konzervativce a liberály, má v parlamentu většinu.

Společnost Agrokor je největším balkánským zaměstnavatelem, pracuje v ní na 60.000 osob, z toho dvě třetiny přímo v Chorvatsku. Vytváří 15 procent hrubého domácího produktu Chorvatska. V dubnu Záhřeb na Agrokor uvalil státní správu a dal mu čas do července 2018, aby se dohodl s věřiteli a vyhnul se tak bankrotu.

Opozice vedená sociálními demokraty iniciovala hlasování o nedůvěře vládě, protože vládní kroky podle ní nebyly transparentní a zřejmě prý stranily některým věřitelům. Vláda a krizový manažer Agrokoru taková obvinění odmítli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner