Lublaň 20. července (ČTK) – Chorvatsko podle Slovinska porušuje nově stanovený úsek hranice mezi oběma zeměmi v části Piranského zálivu v Jaderském moři. V oblasti totiž zřejmě nadále působí chorvatská pobřežní stráž navzdory rozhodnutí Mezinárodního arbitrážního soudu, který koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž poskytuje přístup na otevřené moře. Slovinsko o situaci plánuje informovat Evropskou komisi, napsala dnes agentura AP.

O tuto vodní plochu v Jaderském moři vedou země spor už od získání nezávislosti na bývalé Jugoslávii v roce 1991. V roce 2008 kvůli sporu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009 a Slovinci s ní v létě následujícího roku těsnou většinou vyslovili souhlas v referendu.

Chorvatsko soud v roce 2015 ale označilo za zkompromitovaný a arbitráž odmítlo. Chorvatská média totiž krátce předtím zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí na taktice dalšího postupu a působení na ostatní arbitry.

Chorvatsko červencový verdikt mezinárodní soudu neuznalo a rozhodnutí proto ignoruje. Chorvatská pobřežní stráž tak operuje i v části Piranského zálivu, jež byla přiznána Slovinsku.

Slovinský premiér Miro Cerar dnes řekl, že se chce s Chorvatskem domluvit na uplatnění rozhodnutí soudu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner