V Chorvatsku se dnes konají parlamentní volby. Průzkumy potvrzují, že boj dvou hlavních táborů – reprezentovaných dosud vládní Sociálnědemokratickou stranou (SDP) a opozičním lídrem Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ) – bude velmi vyrovnaný. Ani jeden zřejmě nezíská potřebnou absolutní většinu, a proto o tom, kdo se ujme vlády, nakonec rozhodne lepší schopnost získat koaliční partnery.

Do budoucího složení 151členného Saboru dnes může promluvit kolem 3,8 milionu voličů. Hlasovací střediska budou otevřena od 07:00 do 19:00 SEČ v deseti volebních obvodech, na něž je Chorvatsko rozděleno. Hlasovat mohou i Chorvaté žijící v cizině.

V každém volebním obvodu bude zvoleno 14 poslanců. Ty doplní ústavou zaručených osm zástupců národnostních menšin, přičemž nejvíce, tři, mají Srbové. S jedním zákonodárcem počítá základní zákon i společně pro Čechy a Slováky. O obsazení zbylých tří křesel v parlamentu rozhodne diaspora.

Poslední průzkumy a odhady se sice rozcházejí v tom, kdo získá nejvíce hlasů, ale shodují se, že vítězství bude jen velmi těsné. Za sociálními demokraty a HDZ se podle všeho umístí nezávislé uskupení Most, které může být jazýčkem na vahách při vytváření vládní koalice. Práh pěti procent hlasů, který je nastavený pro vstup do Saboru, podle sondáží překročí další tři až čtyři formace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner