Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) upřednostnil při plánované cestě na jednání šéfů vnitra a spravedlnosti zemí visegrádské čtyřky (V4) do Budapešti novináře před ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (za ANO), na kterého tak v leteckém speciálu nezbylo místo. Uvedlo to dnes rádio Impuls a informaci potvrdil zdroj ČTK. Cesta se nakonec vůbec neuskutečnila, protože Polsko požádalo o zrušení jednání.

Ministerstvo spravedlnosti žádalo pro Pelikána místo v letadle. Nezískalo ho ale, protože „s delegací poletí větší počet novinářů, kteří chtějí být přítomni návštěvě ministra vnitra na hranicích a vidět činnost českých policistů“.

„Naivně jsem se domníval, že poletíme spolu, že cestou probereme, co se na schůzce bude řešit,“ řekl Pelikán Impulsu k letu plánovanému na uplynulou neděli. „Připadalo mi skoro samozřejmé, že poletíme s ním,“ podotkl ministr, který se s Chovancem v poslední době rozchází například v názorech na řešení migrační krize.

„Otázka je, jestli vládní letka je určená k přepravě ústavních činitelů nebo novinářů. Já myslel, že to prvé, ale zdá se, že to druhé. Spíš si asi do určité míry chtěl vyhradit novináře pro sebe,“ uvedl také ministr spravedlnosti.

Resort vnitra konstatoval, že technické aspekty zahraničních cest Chovance komentovat nebude. Potvrdil ale, že zájem novinářů o zahraniční cesty související s uprchlickou krizí je velký.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prý nemá o sporu žádné informace. „Předseda vlády nevidí důvod tuto věc komentovat. Nedělní jednání zástupců V4 v Maďarsku bylo zrušeno a předseda vlády nemá žádné informace, že by ministr vnitra a ministr spravedlnosti spolu podobný problém řešili. Ministr Pelikán se na premiéra v té věci vůbec neobrátil, ačkoliv se viděli včera (v úterý) večer na úřadu vlády,“ napsal mluvčí vlády Martin Ayrer.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner