Stát se musí připravit na boj proti dezinformacím a hybridním hrozbám. Shodli se na tom na dnešní debatě na ministerstvu vnitra věnované dezinformačním nebezpečím ministr vnitra Milan Chovanec a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Podle Chovance jsou dezinformační weby, které na českém území působí, úspěšné. Poznamenal, že Česko musí proti dezinformacím bojovat aktivně a vysvětlovat zavádějící informace. Boji s nimi se má věnovat nový útvar, který na začátku roku na ministerstvu vnitra vznikne.

Debata se konala v rámci mezinárodní konference Stratcom summit. Desítky expertů se během ní budou radit, jak by mělo NATO a jeho členské státy dezinformačním operacím čelit.

Z dezinformací proti NATO bývají obviňovány hlavně Rusko a takzvaný Islámský stát. Podle Chovance se jí ale dopouští i další státy a problém již není jen otázkou národní bezpečnosti, ale prolíná se celou společností. „Musíme být aktivní, musíme být schopni ty informace vysvětlovat. Musíme být stejně masoví v nasazení,“ poznamenal ke strategii, kterou by mělo Česko zvolit.

Od 1. ledna tak vznikne centrum, které se bude zabývat bojem proti terorismu, hybridním hrozbám i propagandě. Podle Chovance půjde o malý útvar asi 20 lidí. Za úkol bude mít řešit třeba otázku „odolnosti“ úředníků a úřadů proti dezinformacím. Státní zaměstnanci by měli být proškoleni, vydán také bude manuál. Za úkol také bude mít připravit model, jakým způsobem by měla veřejnost získávat pravdivé informace čelící propagandě. Ty podle Chovance musí být k dispozici velmi brzy po vydání dezinformace. „V jiném horizontu než v minutách nebo hodinách to postrádá smysl,“ řekl.

Pavel mluvil především o nebezpečí propagandy Ruska a takzvaného Islámského státu. Ruská propaganda se podle něj snaží šířit mezi lidi paniku a strach, k čemuž využívá širokou škálu prostředků od médií až po sociální sítě. Jejich dopad je cílen na konkrétní skupiny. Takzvaný islámský stát oproti tomu cílí především na potenciální stoupence.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner