Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) bude chtít po německých kolezích vysvětlení, proč 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří odešli z ČR, ponechali na svém území. České televizi dnes také řekl, že si nechá vypracovat právní analýzu situace a v úterý ji pošle německému ministrovi vnitra. Podle Chovance německá strana měla uprchlíky vrátit do Česka, kde původně požádali o azyl. Rozhodnutí Německa ve věci pokládá za precedentní.

„Jsem velmi zvědav, jestli případ těchto pětadvaceti lidí nebude v budoucnu využíván mnoha dalšími migranty při soudních sporech s Německem,“ prohlásil ministr.

Skupina křesťanských uprchlíků z Iráku byla ubytovaná v Okrouhlíku na Jihlavsku, odkud v sobotu odjela do Německa. Podle původní dohody s německou policií se měli Iráčané vrátit do Česka dnes ráno, nakonec německá strana svou žádost o předání cizinců do ČR stáhla s odůvodněním, že všichni požádali v Německu o azyl.

„Tomu kroku Německa nerozumíme. V současné době chystáme s nimi nějakou dohodu nebo domluvu,“ řekl Chovanec. Po svých německých partnerech bude chtít detailně vysvětlit, proč cizince do ČR nakonec nevrátili. Současně se s nimi chce domluvit, co dál. „Řešením nemusí být návrat uprchlíků, ale jasně si vydefinovat právní pozici,“ uvedl ministr.

Navrácení cizinců do ČR odůvodnil ministr i tím, že do Česka přišli v rámci schválených povinných kvót pro rozdělování uprchlíků mezi země EU. Případ tak podle něj ukazuje, že systém kvót nemůže fungovat. „My jsme dlouhodobě říkali, že nejsme schopni lidi, kteří budou proti své vůli v rámci kvót zařazeni na území jiného státu, než chtěli, je tam udržet,“ řekl ministr.

Přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje Nadační fond Generace 21, dosud přijelo 89 běženců. Celkem má fond přesídlit 153 lidí, z nichž 130 je vnitřně vysídlených uprchlíků z iráckého Kurdistánu a 23 iráckých uprchlíků z Libanonu. Iráčtí uprchlíci v Libanonu mají statut mandatorního uprchlíka OSN a podle dřívějších informací ministerstva vnitra se počítají mezi 400 uprchlíků, které se Česko zavázalo v rámci řešení migrační krize přesídlit. Zbývajících 130 lidí se do kvót nepočítá.

Když pětadvacetičlenná skupina opustila bydlení na Jihlavsku, ministr vnitra projekt na přesídlení dočasně pozastavil. Budoucnost projektu má řešit ve čtvrtek vláda, která dostane na stůl podle Chovance dvě varianty, a to pokračování nebo pozastavení programu. Chovanec řekl, že on sám jí chce navrhnout jeho pozastavení nebo zrušení. Důvody, kterých je prý řada, uvede svým kolegům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner