Policejní prezident Tomáš Tuhý poskytl ministrovi vnitra Milanu Chovancovi předběžnou zprávu s výsledky šetření, které se týkalo postupu policie na FAMU kvůli vyvěšení tibetské vlajky během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Výsledky zatím nechce policie zveřejňovat, chce s nimi nejprve seznámit děkana filmové školy Pavla Jecha, který je nyní na zahraniční cestě. Sdělila to mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

FAMU se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem lidem a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského bolševického režimu. Přímo v budově se o ni zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie.

Chovanec tento týden vyzval šéfa policie, aby postup vysvětlil. Případ požadoval důkladně prošetřit. Oba muži se dnes sešli. „Dohodli se, že výsledky šetření nebudou zveřejňovat před jednáním s děkanem FAMU panem Pavlem Jechem,“ doplnila Macalíková. Jednání by se mohlo uskutečnit v pondělí odpoledne po jeho návratu ze služební cesty. Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta chce policie zveřejnit koncem příštího týdne.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner