Praha 2. března (ČTK) – Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes přijel vyjednávat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) o zvýšení platů u bezpečnostních sborů, které vnitro navrhuje zvýšit od letošního července o deset procent. Ministerstvo financí s tím nesouhlasí. Chovanec před jednáním uvedl, že vnitro našlo ve svém rozpočtu 700 milionů korun. Stejná částka by ale ještě byla potřeba ze státního rozpočtu. Dalším tématem jednání jsou finanční kompenzace pro Českou poštu zhruba 1,4 miliardy korun. Celkem se tedy bude jednat o 2,1 miliardy korun. Babiš se před jednáním nechtěl vyjádřit.

Zvýšení platů u bezpečnostních sborů by vyšlo na téměř 3,5 miliardy korun ročně. Ministerstvo financí v připomínkách k materiálu o zvýšení platů uvedlo, že objem peněz na platy příslušníků považuje za dostatečný a v posledních letech stále se navyšující. Zdůvodnilo to tím, že platy u bezpečnostních sborů od roku 2013 vzrostly o 15 procent, potřebné peníze na letošní rok také nejsou ve schváleném rozpočtu.

Babišovo ministerstvo vnitru doporučilo, aby našlo peníze ve svém rozpočtu. Navrhlo například snížení výsluh nebo revizi způsobu jejich výpočtu. O změně platů by vláda měla podle financí rozhodnout až po konzultaci s odbory a termín zvýšení by měl být nastaven na začátek roku 2018.

„Máme finanční rezervu, kterou dnes budeme řešit. Budeme chtít, aby se k tomu z rezervy státu přidaly ještě nějaké prostředky a došlo k navýšení platů,“ řekl před jednáním Chovanec. V minulosti označil materiál ministerstva financí k platům za urážku členů bezpečnostních sborů. Zdůvodnění, proč platy nezvyšovat, považuje za nesmysl a projev absolutní neúcty. Stanovisko zkritizovaly také policejní odbory.

K penězům pro Českou poštu Chovanec řekl, že stát si objednal službu, za kterou neplatil. „Vymyslel kompenzační fond, ten se za minulých vlád zhroutil a od samého začátku to nebylo funkční řešení. Jsme připraveni na určitý kompromis rozložení v čase, můžeme se bavit o tom, jestli bude vyplacena letos nebo v průběhu následujících let,“ řekl Chovanec. Ministra na jednání doprovodili například jeho náměstci, policejní prezident Tomáš Tuhý či šéf pošty Martin Elkán.

Tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů upravuje nařízení vlády, které ministerstvo vnitra navrhlo od druhé poloviny letošního roku upravit. Policejní sbor má zhruba 40.000 lidí, hasičů je přes 9700. Zvýšení platů by se týkalo i celníků, vězeňských dozorců a tajných služeb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner