Statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec dostal už od několika okresních organizací nominaci na funkci předsedy strany. Zatím naposledy ji získal dnes večer od okresní organizace Tachov, v úterý mu vyjádřila podporu na předsedu sociální demokracie jeho domovská organizace Plzeň-město. O podporu nikde nežádal, je to spíš spontánní návrh okresních organizací, řekl dnes Chovanec ČTK. Zatím se nerozhodl, zda se bude o funkci předsedy strany ucházet, uvedl ale, že o tom stále víc přemýšlí.

V Tachově mu vyjádřila podporu na doporučení okresního výkonného výboru převážná většina členů okresní konference, řekl ČTK předseda ČSSD na Tachovsku Václav Votava. Naopak sociální demokraté z jižního Plzeňska dnes nominaci pro Chovance neschválili. „Těsnou většinou návrh na nominaci na předsedu ČSSD pro Milana Chovance neprošel,“ řekl člen okresního výkonného výboru strany za Plzeň-jih Zdeněk Honz. „Dostal jsem nominaci asi ze čtyř okresů – z Domažlic, Plzně-města a z dalších dvou mimo náš kraj,“ uvedl v podvečer Chovanec ještě před hlasováním tachovské ČSSD.

„Já ještě nejsem rozhodnutý, jak jsem říkal, že se té kandidatury chopím. Ale víc a víc o tom uvažuji, protože jsem si myslel, že se stmelíme za jednou osobností, kterou vygenerujeme,“ řekl ČTK úřadující předseda ČSSD. Osobností se podle něj hlásí víc, a soutěž tak bude širší a pestřejší. „Některé ty tváře nejsou úplně nové, tak víc a víc zvažuji, že do toho půjdu,“ dodal.

Nové vedení si bude ČSSD vybírat na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové. Sociální demokraté sjezd svolali po neúspěchu v loňských říjnových volbách, po kterých má dříve nejsilnější strana Sněmovny pouze 15 poslanců. Kandidaturu na předsedu už oznámil místopředseda strany Jan Hamáček, který patří ke kritikům současného vedení. O nejvyšší stranickou funkci se hodlá ucházet také poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk. Kromě něj a Hamáčka chce na předsedu ČSSD kandidovat podle serveru denik.cz také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík.

Na předchozím sjezdu ČSSD v Brně funkci předsedy strany obhájil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a ve vedení ho doplnili ostatní kandidáti, které podporoval. Sobotka však už loni v polovině června kvůli klesajícím volebním preferencím funkci stranického lídra opustil. ČSSD místo něj nyní vede právě statutární místopředseda Milan Chovanec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner