Tel Aviv 23. srpna (zvláštní zpravodaj ČTK) – Ministr vnitra Milan Chovanec má dnes na programu hlavní část svého třídenního pobytu v Izraeli. Po úterním příletu do země ho dopoledne čeká návštěva hraničního přechodu Kerem Šalom, přes který putuje nákladní doprava do palestinského Pásma Gazy. Odpoledne se setká s izraelským ministrem veřejné bezpečnosti Giladem Erdanem, s nímž chce hovořit o boji proti zločinu a terorismu, o ochraně hranic nebo o kybernetické bezpečnosti.

Přechod Kerem Šalom leží na rozhraní Negevské pouště a Sinajského poloostrova a funguje jako jeden z mála přechodů mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Určený je pro silniční přepravu zboží, potravin nebo stavebního materiálu. Různé komodity na palestinské území a zpět dovážejí kamiony. Chovanec by měl na hranicích získat informace o tom, jak jsou střeženy a jaká bezpečnostní opatření se využívají.

Odpolední setkání Chovance s Erdanem potrvá zhruba hodinu. Ministři by měli jednat mimo jiné o dalším rozvoji spolupráce v oblastech boje proti terorismu, proti trestné činnosti a proti kybernetické kriminalitě, kterou obě země navázaly v roce 2014. Dalším tématem bude ochrana takzvaných měkkých cílů, za které se považují místa s vysokou koncentrací lidí, jež nejsou trvale chráněna a jsou snadným terčem například pro teroristický útok.

Česká republika patří mezi jednoho z nejbližších evropských spojenců Izraele. Vlády obou zemí se například pravidelně setkávají při společných konzultacích. Ve stejném formátu jedná český kabinet už jen se Slovenskem a Polskem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner