Na ministerstvu vnitra by mělo od začátku příštího roku fungovat specializované centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám. Na konferenci k prvním výsledkům bezpečnostního auditu ČR to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Přibližně 30 odborníků by se podle něj mělo zabývat výsledky auditu a dál je rozpracovávat.

„Chceme v rámci ministerstva vnitra oddělením některých odborů vytvořit velmi malý odbor, který by se tím zabýval na špičkové úrovni,“ popsal ministr úkol centra boje proti terorismu. „Budou to civilové, zaměstnanci ministerstva vnitra. Nechci, aby v tom byli policisté ani zástupci tajných služeb,“ dodal ministr.

Nový odbor ministerstva by byl jedním z průběžných výsledků práce na bezpečnostním auditu, který resortu vnitra zadal premiér Bohuslav Sobotka. Dalším průběžným opatřením je podle Sobotky navyšování kapacit policie, armády i tajných služeb.

Dalším krokem k posílení bezpečnosti v Česku je podle premiéra zlepšení ochranných opatření na pražském Letišti Václava Havla a dalších mezinárodních letištích v zemi. Sobotka s Chovancem se seznámili se situací na pražském letišti v úterý. Ve stejný den oba členové vlády prověřili také připravenost na krizové situace v pražském metru.

Ministr vnitra dnes uvedl, že Česko je podle jeho názoru nejvíce ohroženo extremismem, migrací a také nedostatkem vody. „Bezesporu je to sucho, které z toho dnes vychází. Velmi nás překvapilo, jak je toto téma náročné na řešení. Je třeba s tím začít velice rychle něco dělat,“ poznamenal Chovanec.

Bezpečnostní audit ČR bude mít 11 kapitol zaměřených na jednotlivé hrozby. Předběžně je zatím uzavřeno pět, například extremismus a terorismus. Chovanec doufá v to, že na konci příštího roku by se materiálem mohla zabývat Bezpečnostní rada státu a následně i vláda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner