Končící ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) požádá o projednání svého návrhu na zvýšení počtu členů sněmovních komisí pro dohled nad bezepečnostními sbory ve zrychleném čtení tak, aby mohli podle nového znění zákona pracovat od února. Novinářům dnes řekl, že v komisích by měli zasednout reprezentanti všech stran zvolených do Sněmovny, aby mohli kontrolovat bezpečnostní sbory. Nyní má vítěz říjnových voleb hnutí ANO v každé z komisí minimálně tři lidi, sociální demokraté v některých nemají nikoho.

Dohledové komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, Národního bezpečnostního úřadu, Vojenského zpravodajství, Finančního analytického úřadu či Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost jsou ze zákona sedmičlenné. Podle Chvojkova návrhu by v nich mělo mít zastoupení všech devět stran ve Sněmovně.

Návrh novely zákona je reakcí na spory poslanců o obsazení komisí. Na základě poměrného zastoupení ho prosadily v hlasování ANO, SPD a KSČM proti ostatním stranám, které neúspěšně požadovaly, aby v komisích měly po jednom zástupci.

Novelu Chvojka připravil v listopadu, zkontrolovala ji i vládní legislativa, končící premiér Bohuslav Sobotka ji ale nezařadil na jednání vlády. Chvojka ji tak nyní předloží jako vlastní poslanecký návrh. Po ustavení menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) podle něj hrozí, že Česko bude mít vládu jednoho muže, který pod sebou bude mít zpravodajské služby i ministerstva vnitra či spravedlnosti, což dodává komisím na důležitosti.

Na rozdělení komisí podle současných pravidel se poslanci shodli až na vedení komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, do kterého komunisté nominovali Zdeňka Ondráčka. Sociální demokraté pro něj hlasovat nebudou. „Budeme hlasovat proti této nominaci,“ uvedl Chvojka s tím, že v současnosti nemůže kontrolovat policie ten, kdo zasahoval proti demonstrantům v roce 1989.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner