Zprávy světových médií o „ruské hrozbě“ kvůli chystaným rusko-běloruským manévrům nemají nic společného s realitou, prohlásil dnes náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. V okolních zemích – Ukrajině, Pobaltí i Polsku – v souvislosti s blížícím se datem cvičení zesilují obavy, aby manévry nepřerostly v ruský útok. Moskva dnes ujistila, že cvičení bude mít „povýtce obranný charakter“.

„Již několik měsíců největší světová média a následně politici burcují veřejné mínění šířením mýtů o ruské hrozbě. Předkládají nejneuvěřitelnější scénáře vývoje událostí. Dospělo to až k tvrzením, že na cvičení Západ 2017 se připravuje vpád a okupace Litvy, Polska či Ukrajiny. Ani jedna z těchto paradoxních hypotéz nemá nic společného s realitou,“ prohlásil Fomin podle agentury TASS. Zdůraznil, že cvičení má mít kromě protiteroristické dimenze „povýtce obranný charakter“.

Náčelník běloruského generálního štábu podle TASS dnes ujistil, že do konce září se vojáci a technika vrátí z manévrů zpět do kasáren „a ozbrojené síly Ruska na své území“.

Cvičení Západ 2017 se má ve vojenských prostorech v Bělorusku a Rusku konat od 14. do 20. září za účasti okolo 13.000 vojáků a 680 kusů techniky. Severoatlantická aliance se podle svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga domnívá, že ve skutečnosti se cvičení zúčastní mnohem více vojáků, než je oficiálně nahlášeno.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner