Izrael dnes z obav před novými násilnostmi opět omezil muslimům přístup na Chrámovou horu v Jeruzalémě: na posvátná místa islámu prozatím mohou jen ženy a muži starší 50 let. Podle agentury DPA to oznámil policejní mluvčí Micky Rosenfeld.

„Máme informace, že se dnes chystají násilnosti a demonstrace,“ řekl Rosenfeld k důvodům, proč izraelské bezpečnostní sbory znovu omezují přístup na Chrámovou horu. Dodal, že v tamní mešitě Al-Aksá přes noc zůstali lidé, kteří se dnes chtěli demonstrací zúčastnit, ale policie je z oblasti vyvedla. Několik muslimů bylo při následných střetech s policisty zadrženo.

Izrael přitom ve čtvrtek od přístupů k Chrámové hoře odstranil všechny bezpečnostní bariéry včetně rámů k detekci kovů. Tato omezení, ke kterým se Izrael uchýlil poté, co trojice arabských útočníků v polovině července zabila dva policisty, byla zdrojem velkého napětí mezi Izraelci a Palestinci. Muslimové jakákoli omezení při vstupu na posvátná místa, která uctívá i židovská víra, odmítají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner