Washington 11. února (ČTK) – Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) odmítla dát vysokému poradci Bílého domu právo přístupu k tajným informacím. Oznámil to dnes zpravodajský server Politico. Robin Townley, který je zástupcem hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, tak nemůže být členem Národní bezpečnostní rady (NSC).

Townley byl v pátek informován, že od CIA nedostal nejvyšší bezpečnostní prověrku, která je podmínkou členství v NSC, píše Politico. Rozhodnutí podle serveru podpořil šéf CIA Mike Pompeo, což prý Flynna a jeho spolupracovníky rozhořčilo.

Flynn ani Townley údajně metodám CIA nevěří, zpravodajská komunita se zase Flynnem cítí ohrožena, uvádí Politico. Mezi personálem Bílého domu se prý šíří přesvědčení, že Flynn proti špionážním službám vede „svatou válku“. Komplikované vztahy má navíc i s některými klíčovými ministry americké vlády včetně ministra zahraničí Rexe Tillersona a ministra obrany Jamese Mattise, tvrdí Politico.

Důvody odepření bezpečnostní prověrky Townleymu CIA neuvedla. Rozhodnutí je podle amerického serveru projevem rostoucího napětí mezi Flynnem a zpravodajskou komunitou USA, která poradce Donalda Trumpa obviňuje ze styků s ruským velvyslancem ve Washingtonu.

Flynn čelí kritice za to, že v Rusku za úplatu přednášel a v roce 2015 se zúčastnil večeře za účasti prezidenta Vladimira Putina. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá styky Flynna s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem z loňského prosince.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner